Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna ziua,am si eu o intrebare,daca s-a finalizat divortul si in sentinta imi scria ca sotul trebuie sa imi plateasca pensie alimentara si luna noiembrie 2010 si nu mi-a platit nici un ban,ce as putea sa fac si ce consecinte va suporta el?
va rog sa ma ajutati!
Pensia a fost stabilita in functie de venitul realizat sau in functie de venitul minim pe economie?
Reveniti cu detalii pentru un raspuns complet.
a fost stabilit in functie de venitul minim pe economie,judecatorul a spus ca pensia alimentara conform legii
Am inteles.
In consecinta, aveti urmatoarele variante:
-executarea silita a hotararii prin care tatal minorului a fost obligat la plata pensiei de intretinere, sens in care va trebui sa va adresati unui executor judecatoresc,
-plangere penala pentru savarsirea infractiunii prev de art 305 al. 1 lit. c) c.pen.- abandonul de familie, sens in care va trebui sa formulati o astfel de plangere si sa o depuneti la parchetul de pe langa instanta careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond sau la politie.
puteti face plangere penala pentru neindeplinirea obligatiilor stabilite de instanta fata de minor