Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire domiciliu inainte de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire domiciliu inainte de divort

Sunt casatorita de 25 de ani.In ultimii 10 ani sotul meu s-a apucat de bautura,iar in ultimul an a inceput sa dea si in mine,sa ma agreseze verbal si sa ma ameninte.A ajuns sa-mi fie frica sa merg acasa,stau pe strazi pana cand soseste unul dintre copii acasa.Asa nu se mai poate si as vrea sa stiu, ce repercursiuni pot aparea, vizavi de partaj,daca plec din casa, inainte de a depune actele si de a se hotara divortul
Puteti pleca linistita. Faceti un inventar al bunurilor mobile aflate in casa in prezenta a doi martori ( nu din familie), sa aveti o dovada ca au existat ( daca aceste bunuri conteaza).
Plecarea dvs din casa nu va afecta partajul.
Eu nu pot decat sa va multumesc ca v-am atras atentia si mi-ati si raspuns.Ma ameninta cu faptul ca daca voi pleca din casa ma poate da pentru parasire de domiciliu.Lucrurile care sunt in casa nu sunt atat de importante,chiar daca pentru fiecare lucru cumparat am facut eforturi materiale,important este apartamentul proprietate personala.Am doi copii carora trebuie sa le ramana ceva din munca ...................... pot spune de o viata
Asta cu parasire de domiciliu.. doar pt sotul dvs poate reprezenta ceva, pt restul lumii.. nimic.
Daca la divort va incerca sa arunce vina asupra dvs ca ati parasit locuinta, aveti destui martori ( in afara de copii) care sa poata spune si de ce.
Cota dvs din ap remane neafectata, in cazul partajului.
Mult succes!
Va multumesc,chiar mi-ati luat o piatra de pe inima.
As vrea sa va intreb,chiar daca am tot amanat lucrul asta,pentru divort..................,care sunt pasii care trebuie sa-i urmez?Si de ce acte am nevoie?