Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu minori

buna ziua
divortului cu minori se poate cere de comun acord sau doar de una din parti?
in crerea de divort va fi formulata si cererea de incredintare a minorilor .
pot solicita ca sotul meu sa paraseasca domiciliul conjugal(un ap. a.n.l.)
Incredintarea se cere atat la divortul de acord, dar si divortul introdus de unul dintre soti.

Puteti cere, depinde de motivatie, al cui e ap. etc.
daca este ap dvs cumparat inainte de casatorie, sau mostenit, etc puteti incepe actiunea de divort dupa care sa il instiintati pe sot ca nu mai vreti sa stea in ap dvs

daca este bun comun, sotul nu poate fi obligat sa paraseasca caminul conjugal decat dupa incheierea divortului si a partajului

copiii nu au nici o legatura cu posibilitatea de a divorta sau nu , minori sau parinti la randul lor ......

lafel cum nici dvs nu puteti di obligata sa parasiti caminul conjugal decat dupa incheierea divortului si a partajului
gi-jane2, moderator
Puteti cere atribuirea beneficiului contractului de inchiriere si evacuarea sotului turbulent din locuinta, citati si ANL
Ref la cele aratate de userul Burchiu_Alberto:
Al. 1: nu conteaza, sotii isi datoreaza intretinere pana la devenirea irevocabila a divortului.
A. 2: Nu are relevanta daca e bun comun sau nu, situatia e aceeasi la inceput; apoi, sigur, difera dupa cum unul sau altul introduce partaj etc.