avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

hotarare judecatoreasca

Am dat in judecata angajatorul (institutie publica) pentru o suma retinuta si am hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila cu castig de cauza. Contabila pretinde ca primarul trebuie sa emita dispozitie, desi este o hotarare judecatoreasca (e normal?) si tot amana restituirea. Ce pot face sa-mi recuperez banii? Va multumesc din suflet.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:54, 6 Septembrie 2011
puteti merge la un executor
el someaza institutia
daca in 15 zile nu va da banii ii blocheaza conturile
in cateva minute va da banii pentru ca altfel sunt blocati
Daca nu gasiti intelegere, demarati procedurile pentru o executare silita.
am inteles, va multumesc, dar cu dispozitia primarului cum ramane, mai este necesara, desi am hotarare judecatoreasca.
Primaul nu poate decat sa emita o dispozitie prin care se pune in executare acea hotarare judecatoreasca ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune lala21 lala21 Am castigat o casa in procesul de succesiune cu mama(casa a fost a tatalui meu),eu trebuie sa o despagubesc cu o suma de bani.Procesul s-a terminat,,Raspunsul ... (vezi toată discuția)
Taxa auto tina1990 tina1990 am o hotarare judecatoreasca din 21.11.2013 iar in data de 5-03-2014 am depus cererea de restituire a taxei auto ,si cei de la finante mi-au spus ca intru in ... (vezi toată discuția)
Investirea cu formula executorie a deciziei cu mentiunea irevocabila OlDumitra OlDumitra In urma unei sentinte irevocabile de la Curtea de Apel, am obtinut din partea Tribunalului Bucuresti legalizarea si investirea cu formula executorie a Deciziei ... (vezi toată discuția)