avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1358 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Renuntare din pozitia de administrator a unui SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Renuntare din pozitia de administrator a unui SRL

Buna ziua,

Sunt numit administrator la un SRL, a carui actionar principal este o firma din Anglia. Sunt singurul administrator.
Exista posibilitatea sa renunt din aceasta pozitie ? Ce ar trebui sa fac pentru asta ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Oana Tudor , Consilier juridic 15:47, 6 Septembrie 2011
sa le trimiteti o notificare actionarilor,care va v-ar revoca din functie si v-or numi alta persoana
prezentati actionarilor/asociatilor demisia dumneavoastra urmand ca acestia in cel mai scurt timp sa numeasca un nou administrator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot renunta la functia de administrator al unu srl? marilu29 marilu29 Buan seara tuturor, Sunt nou inregistrata la forum. Am vazut ca discutiile sunt destul de interesante si am decis sa fac si eu o intrebare. Sunt ... (vezi toată discuția)
Demisie administrator condorvb condorvb Care este procedura demisiei unui administrator intr-o societate SRL precum si rezilierea acestei functii in cazul in care actionarii nu sint de acord cu ... (vezi toată discuția)
Demisie administrator andex andex Buna ziua, In temeiul dispozitiilor Legii nr.31/1990, privind societatile comerciale, am fost numit in calitate de Administrator prin Actul Constitutiv ... (vezi toată discuția)