Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termenul de chemare la cercetare disciplinara ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termenul de chemare la cercetare disciplinara prealabila ????

buna ziua
am primit o scrisoare de la personal sa ma prezint pentru cercetare disciplinara prealabila

dar termenul de la data primirii adresei si data cind va avea loc cercetarea disciplinara este de 5 zile calendaristice, este la mijloc ziua de simbata si ziua de duminica
in CCMN 2007-2010 scrie ca trebuie sa fie 5 zile lucratoare
va rog un sfat , este corect ???
multumesc
o zi buna
marcel
potrivit CCM la nivel national 2007-2010

ART.75. (1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nici o sanctiune nu poate fi dispusa mai
inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
(2) Pentru cercetarea abaterii disciplinare si propunerea sanctiunii, angajatorul constituie
o comisie. Din comisie va face parte fara drept de vot, in calitate de observator, si un
reprezentant al organizatiei sindicale al carui membru este salariatul cercetat.
(3) Comisia il va convoca in scris pe salariatul cercetat, cu cel putin 5 zile lucratoare
inainte. Convocarea va indica cel putin motivul, data, ora si locul intrevederii.
Corect este ca trebuia sa aveti la dispozitie cel putin 5 zile lucratoare inainte de data sedintei , potrivit dispozitiilor CCMN, si nicidecum 5 zile calendaristice.
Intocmiti in scris si inregistrati aceasta obiectiune catre angajator, si anume ca trebuia sa respecte termenul de 5 zile lucratoare prevazut de CMUNN pe anii 2007-2010 privind convocarea dvs. la comisia de disciplina. Chiar daca nu i se da curs, o veti avea ca proba in instanta in situatia in care veti contesta eventuala sancitune. Verificati si daca ati fost convocat la "comisia de disciplina" - daca exista aceasta comisie- si daca nu, faceti obiectiune si in acest sens.