Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... PROBELE ORALE LA BACALAUREAT
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

PROBELE ORALE LA BACALAUREAT

Buna ziua! Am terminat liceul seral in 2006, am luat nota 7 la romana oral si 8 la engleza, dar nu se mai aduna.Am dat anul trecut "competente digitale stupide", am luat si la aceasta proba, am 5.80 la romana scris, 5.25 la matematica si am luat anul acesta 6.40 la geografie, unde imi trebuie nota 6.95! Mentionez faptul ca daca mi se adunau si probele orale, eram reusit! Ce e de facut? Pot rezolva ceva daca merg in instanta? Va multumesc anticipat! Tavy

Nu aveti nicio sansa, parerea mea, pentru ca in fiecare an se elaboreaza o Metodologie
de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat iar pentru 2011 metodologia a prevazut urmatoarele:

(4) Examenul de bacalaureat se considera promovat de catre absolventii de liceu care indeplinesc, cumulativ, urmatoarele conditii:

a) au sustinut probele de evaluare a competentelor prevazute in prezenta metodologie la art. 41, alin. (1), lit. A., B.,C., D.
b) au sustinut toate probele scrise prevazute in prezenta metodologie la Art.41, alin. (1) lit. E. si au obtinut cel putin nota 5 la fiecare dintre acestea;
c) au obtinut cel putin media 6 la probele scrise precizate la alin. Art. 41, alin. (1) lit. E.

Ca sa nu incarc inutil mesajul, va dau linkul unde puteti vedea Metodologia, ca sa identificati toate acele articole, litere si aliniate precizate.

Dvs. sunteti absolvent de liceu, nu exista mod de calcul diferit pentru absolventii din alte promotii.

[ link extern ] /