Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... procedura/cerere de eliminare amprente si fotografii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

procedura/cerere de eliminare amprente si fotografii prelevate de catre politie pentru un "suspect"

Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti cum am putea proceda si formula o cerere pentru eliminarea amprentelor si fotografiilor tip 'infractor' prelevate de politie pentru o persoana care a fost acuzata fals si pentru care politia ne incredinteaza ca procurorul va decide neinceperea urmaririi penale. Trebuie sa asteptam mai intai decizia de neincepere a urmaririi penale? Exista posibilitatea acestei eliminari si baza carui articol de act normativ?
Multumesc.
Nu puteti "elimina" probe dintr-un dosar.:D Puteti sa le combateti cu alte mijloace de proba sau expertize.
Multumesc pentru raspuns, am inteles, nu ma gandeam la dosar, ci la baza de date a politiei. Adica daca ulterior oamenii vor viziona pozele in registrele cu poze ale infractorilor pentru identificare sau daca la un potential eveniment ulterior se va considera in baza amprentelor ca "a avut probleme cu legea".
Daca procurorul va decide NUP nu inseamna ca ati fost vinovat.
Dosarul va ramane cu toate inscrisurile din el.
Nu se poate face ceea ce vreti dvs.
Dosarul si baza de date nu sunt publice.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc pentru raspuns. Adica daca un vecin ma acuza ca l-am batut ca e suparat pe mine (dar eu nici nu l-am atins) si mi se fac poze la politie, mi se iau amprente, ulterior apar in registrul cu fotografii unde alte persoane cauta sa identifice infractori?
Nu cred ca in cazul expus de dvs. se va proceda asa.
Chestiunea cu suspectii din acele caiete reprezinta altceva.
Este vorba de persoane condamnate pentru anumite infractiuni, cum ar fi furt sau talharie.Acele fotografii ajuta organul de politie la identificarea autorilor unor infractiuni.
Dvs. nu veti ajunge in acele caiete alaturi de acei indivizi certati cu legea penala.