Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna seara,am lucrat pana acum doua luni la o societate comerciala,apoi am plecat la alta pentru un salariu mai bun.Azi patronul imi aduce la cunostinta(verbal) ca afacerea nu merge si din 01 oct 2011 va desfiinta postul .In aceasta situatie pot beneficia de ajutor de somaj?Va multumesc.
cat ati lucrat pana acum 2 luni?
14 luni plus 2 luni fara intrerupere,vechime am peste 30 ani,multumesc.
In niciun caz sa nu va dati demisia!
1. Daca va desfiinta postul ocupat de dvs. atunci trebuie sa va concedieze cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
2. Vedeti insa ca angajatorul are obligatia legala sa va acorde un preaviz de minimum 20 de zile lucratoare, perioada in care veti merge la serviciu si veti fi platit si abia apoi inceteaza CIM.