Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Delapidare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Delapidare

Buna seara,

Intrun SRL sunt doi asociati X si Y cu cota egala. Asociatul X are si functia de administrator, la un control s-a dovedit ca administratorul asociat X a fraudat societatea cu o suma de bani importanta. Poate fi acuzat de delapidare sau de o infractiune minora la legea 31?

Multumesc
E greu de presupus ca un administrator de societate poate fi asimilat unui gestionar pentru a fi cercetat pentru delapidare ... exista alte cai pentru a-i atrage raspunderea si pentru a recupera prejudiciul produs, in functie si de atributiile, responsabilitatile si sanctiunile stabilite in sarcina administratorului prin actul constitutiv al societatii.
Am uitat sa precizez, au fost decontate facturi si chitante care ulterior s-au dovedit a fi false.
Administratorul unei societati comerciale este considerat functionar de catre legea din Romania.
Da, administratorul poate raspunde penal in conditiile in care i se va dovedi vinovatia.
Din ce spuneti ar cam exista probe certe.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat