Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... autor necunoscut
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

autor necunoscut

Buna,
In cazul in care in care autorul este necunoscut mai fac actiune de constituire de parte civila ?
Te costitui parte civila pentru a solicita despagubiri sau alte daune de la faptuitor.
Ori in conditiile in care infractiunea a ramas cu AN, de la cine mai doriti reparare?
Poi dosarul cu AN ramane la politie/parchet pana cand se afla faptuitor,nu?
Daca ati fost vatamata si vi s-a cauzat un prejudiciu , ar fi bine sa va constituiti parte civila cu contravaloarea pagubei cauzate , urmand ca in functie de aceasta , de eventuale alte consecinte sa solicitati si daune morale.
La cererea de constituire de parte civila este recomandabila , atasarea tuturor actelor care dovedesc valoarea pagubei suportate sau a celor care privesc eventuale suferinte ale dvs in urma savarsirii infractiunii.
Indicati sumele reale , cu referire la actele care le dovedesc.
Desi aveti posibilitatea sa va constituiti parte civila pana la citirea rechizitoriul in instanta , este recomandabil sa depuneti inca din faza urmaririi penale cererea de constituire.
Cerile de acest fel sunt admise in instanta , in masura dovedirii lor de catre cei care au suferit daunele.
Succes !
Radu Gabrian, Mediator