Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi

va intreb altfel.Daca sunt absolventa si ma angajez fara ajutorul AJOFM pot beneficia de prima de angajare,de incadrare.Prima de instalare stiu ca nu pot primi fara ajutorul lor.va rog din suflet sa-mi raspundeti repede.multumesc
Pentru a beneficia de prevederile şi facilităţile oferite de legislaţia în vigoare, tinerii absolvenţi trebuie să se prezinte, înainte de toate, la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă unde vor completa cererea de înregistrare. Conform Legii 76/2002, beneficiarii sunt persoanele în varstă de minimum 16 ani, care în termen de 60 de zile de la absolvire s-au înscris în evidenţele agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă. Absolvenţii cărora li s-a stabilit dreptul la şomaj şi se angajează în perioada de acordare a acestuia beneficiază de o sumă neimpozabilă, egală cu indemnizaţia de şomaj pe care ar fi primit-o pană la expirarea perioadei de acordare a acesteia, dacă nu s-ar fi angajat. Suma cumulată cuvenită se acordă după 12 luni de la data angajării.

Subscriu.
Potrivit art. 75 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, persoanele care in perioada in care beneficiaza de indemnizatie de somaj se incadreaza, potrivit legii, intr-o alta localitate si, ca urmare a acestui fapt, isi schimba domiciliul primesc o prima de instalare, acordata din bugetul asigurarilor pentru somaj, egala cu nivelul a 7 salarii minime brute pe tara in vigoare la data instalarii.