avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi

va intreb altfel.Daca sunt absolventa si ma angajez fara ajutorul AJOFM pot beneficia de prima de angajare,de incadrare.Prima de instalare stiu ca nu pot primi fara ajutorul lor.va rog din suflet sa-mi raspundeti repede.multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:45, 1 Septembrie 2008
Pentru a beneficia de prevederile şi facilităţile oferite de legislaţia în vigoare, tinerii absolvenţi trebuie să se prezinte, înainte de toate, la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă unde vor completa cererea de înregistrare. Conform Legii 76/2002, beneficiarii sunt persoanele în varstă de minimum 16 ani, care în termen de 60 de zile de la absolvire s-au înscris în evidenţele agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă. Absolvenţii cărora li s-a stabilit dreptul la şomaj şi se angajează în perioada de acordare a acestuia beneficiază de o sumă neimpozabilă, egală cu indemnizaţia de şomaj pe care ar fi primit-o pană la expirarea perioadei de acordare a acesteia, dacă nu s-ar fi angajat. Suma cumulată cuvenită se acordă după 12 luni de la data angajării.
Pentru a beneficia de prevederile şi facilităţile oferite de legislaţia în vigoare, tinerii absolvenţi trebuie să se prezinte, înainte de toate, la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă unde vor completa cererea de înregistrare. Conform Legii 76/2002, beneficiarii sunt persoanele în varstă de minimum 16 ani, care în termen de 60 de zile de la absolvire s-au înscris în evidenţele agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă. Absolvenţii cărora li s-a stabilit dreptul la şomaj şi se angajează în perioada de acordare a acestuia beneficiază de o sumă neimpozabilă, egală cu indemnizaţia de şomaj pe care ar fi primit-o pană la expirarea perioadei de acordare a acesteia, dacă nu s-ar fi angajat. Suma cumulată cuvenită se acordă după 12 luni de la data angajării.


Subscriu.
Potrivit art. 75 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, persoanele care in perioada in care beneficiaza de indemnizatie de somaj se incadreaza, potrivit legii, intr-o alta localitate si, ca urmare a acestui fapt, isi schimba domiciliul primesc o prima de instalare, acordata din bugetul asigurarilor pentru somaj, egala cu nivelul a 7 salarii minime brute pe tara in vigoare la data instalarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prima de instalare aniriris aniriris Sunt absolventa de facultate si in cateva zile ma voi angaja.Am terminat teatru si voi fi actrita intr-un teatru de provincie.Am auzit de o prima de ... (vezi toată discuția)
Somaj, prima de instalare si asigurare de sanatate c_marusia c_marusia Buna seara! Mi-ati putea spune daca absolventii Facultatii de Medicina pot primi somaj sau prima de instalare? Daca da, ce acte mi-ar trebui si unde ar trebui ... (vezi toată discuția)
Prima de instalare LILIANA MATEI LILIANA MATEI cnd termii facultatea si iti gasesti o slujba la peste 25 km de localitatea unde stai poti beneficia de prima de instalare si cat este aceasta multumesc (vezi toată discuția)