Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Hidroizolatie de plata!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Hidroizolatie de plata!

Un proprietar depune la asociatie o adresa catre presedinte in care arata ca are infiltratii de apa in apartament locuind la ultimul nivel. Anexeaza la acea adresa un contract incheiat cu o firma pentru repararea terasei, o factura de 7040 ron si o chitanta de 1600 ron avans pentru lucrare. Contractul, factura, chitanta si cererea catre asociatie prin care solicita suportarea cheltuielilor pentru terasa au aceeasi data, sunt facute in aceeasi zi. Nu a anuntat pana la acea data asociatia ca ar avea vreo problema cu terasa. Solicita ca asociatia sa recupereze suma de la ceilalti proprietari, sa se faca impartirea sumei pe apartamentele de sub acel apartament ca altfel va actiona asociatia in instanta. Cum credeti ca trebuie sa procedeze conducerea asoiciatiei?
Multumesc!
Amenintarea cu instanta de judecata nu este solutia cea mai eficienta pentru proprietarul care am inteles ca el singur a incheiat contractul cu firma pentru executarea lucrarii. El va trebui sa plateasca intreaga factura firmei si dupa aceia sa cheme in judecata asociatia.Este adevarat ca acesta a gresit neanuntand problema asociatiei pentru a se organiza o sesectie a firmei. Avand in vedere insa ca terasa face parte din proprietatea comuna si lucrarea era necesara trebuie sa contribuie toti proprietarii.Atentie la clauzele contractului de executie si la receptia lucrarii.
Contractul prvede garantia, plata in 3 rate, etc. este in regula .
Asa cred si eu ca a gresit ca nu a anuntat asociatia si nu a solicitat discutarea in comitet pentru a face o selectie de oferte cu sprijinul administratorului asa cum prevede legea. In momentul prezentarii acestor documente, pe terasa muncitorii deja lucrau. Dupa 3 zile proprietarul vine cu un proces verbal de receptie incheiat intre firma prestatoare si proprietarul care a platit, fara a fi chemat cineva din comitet, presedinte, administrator sau alt proprietar de pe scara.
Desigur ca amenintarea cu instanta a fost in conjunctura in care a prezentat la asociatie documentele mentionate si apoi acea receptie insotita de o anexa in care se specifica cresterea valorii lucrarii. La decopertare s-a contatat ( firma prestatoare) ca trebuie sa se faca hidroizolatia cu 3 straturi si nu cu unul cum era prevazut in deviz si contract.
Daca nu impartim valoarea lucrarii pe proprietari ajungem in instanta. Daca impartim si afisam nu vor plati proprietarii si ajungem tot in instanta. Cum e mai bine? Din 2 rele care este raul cel mai mic?
Ceilalti colocatari au fost pusi in fata faptului implinit prin faptul ca omul a reparat pe cheltuiala lui terasa blocului. A gresit ca nu a informat conducerea asociatiei de proprietari despre problemele care existau si necesitau reparatii.
Oricum se va aborda problema acum, sumele cheltuite de colocatar trebuie restituite acestuia. daca nu se rezolva pe cale amiabila situatia, atunci acesta isi rezerva dreptul de a chema in instanta asociatia de proprietari printr-o actiune in pretentii.
adriantot a scris:

Un proprietar depune la asociatie o adresa catre presedinte in care arata ca are infiltratii de apa in apartament locuind la ultimul nivel. Anexeaza la acea adresa un contract incheiat cu o firma pentru repararea terasei, o factura de 7040 ron si o chitanta de 1600 ron avans pentru lucrare. Contractul, factura, chitanta si cererea catre asociatie prin care solicita suportarea cheltuielilor pentru terasa au aceeasi data, sunt facute in aceeasi zi. Nu a anuntat pana la acea data asociatia ca ar avea vreo problema cu terasa. Solicita ca asociatia sa recupereze suma de la ceilalti proprietari, sa se faca impartirea sumei pe apartamentele de sub acel apartament ca altfel va actiona asociatia in instanta. Cum credeti ca trebuie sa procedeze conducerea asoiciatiei?
Multumesc!
1. pentru a putea fi decontata de catre asociatie, lucrarea TREBUIA executata pe numele asociatiei, nu pe numele celui in cauza. acesta este direct raspunzator de garantia lucrarii si de eventualele pagube aduse altor vecini de etaj in situatia in care lucrarea nu a fost facuta pe intreaga suprafata a terasei, existind posibilitatea unuor infiltratii intre lucrarea noua si cea veche.
2. respectivul trebuia sa solicite in scris catre comitetul executiv al asociatiei repararea terasei, la care trebuia sa primeasca raspuns in termenul legal de 30 zile. dupa primirea solicitarii, comitetul executiv lua in discutie reparatia si dispunea ORGANIZAREA UNEI LICITATII (minim 3 oferte) din care era aleasa cea mai buna oferta dpdv material, al garantiei efectuate, al duratei lucrarii, etc.
3. nu este vina asociatiei ca respectivul a dormit toata vara si nu a solicitat reparatia cu pricina decit in momentul in care a venit toamna de teama unor ploi. daca avea cunostinta de infiltratiile existente, acestea nu au aparut cu 1-2 zile in urma, ci cu luni inainte. deci vina neexecutarii timpurii a lucrarii ii revine in totalitate respectivului, nu asociatiei.
4. prin faptul ca a facut direct contractul cu firma, asociatia poate refuza plata, neexistind acordul ei si nici solicitarea executarii reparatiei terasei (daca intr-adevar nu s-a solicitat acest lucru) in scris. nu pot fi facute lucrari pe partile comune dupa capul fiecarui vecin si, cu atit mai mult, sa emiti si pretentii sa ti se deconteze lucrarea, mai ales ca nu ai solicitat acest lucru ci il impui cu forta. eventuala plata trebuie facuta pe cota parte indiviza de catre toti proprietarii asociatiei, deci era nevoie si de acordul asociatiei. abia in situatia in care se solicita din timp reparatia si nu era aprobata se putea trece la o astfel de solutie, desi exista si atunci numeroase impedimente legale, precum cel de la punctul 2.