avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Trimitere in judecata a Comitetului Executiv si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Trimitere in judecata a Comitetului Executiv si Administrator sau Asociatie de Proprietari

In apartamentul meu situat la ultima scara si la ultimul etaj al blocului mi-a plouat prin tavan in 2013. Atunci am constatat ca parapetul (aticul) era deplasat fata de terasa cu cca. 12 cm. Am solicitat reparatii care au fost efectuate, in regie proprie si neprofesionist de catre Presedintele Asociatiei si sotul administratoarei blocului, care este si membru in Comitetul Executiv. Dupa aceasta lucrare de reparatie a terasei, in fiecare iarna, in apartament am infiltratii, tavane ude si pereti uzi in camerele adiacente fisurii. Am chemat in apartament pe dna. Administrator si pe Presedintele Comitetului Executiv pentru a constata tavanele si peretii uzi. Am adresat in perioada 2013 – 2015, 7 sesizari scrise prin care solicit efectuarea profesionista a reparatiei hidroizolatiei terasei.
In Adunarea Generala din 2014 am solicitat efectuarea reparatiilor, dar nici nu s-a solicitat parerea colocatarilor.
In 2015, pe langa 3 sesizari scrise catre Comitetul Executiv, am facut reclamatie la Primaria de sector, am fost in audienta la Primar. In urma vizitei reprezentantilor Primariei desi Procesul Verbal de constatare confirma existenta infiltratiilor in toate camerele din apartament, punctul de vedere al Administratiei si Comitetului Executiv este ca solicitarea mea este neintemeiata. La solicitarea Primariei, in Adunarea Generala, Presedintele a pus problema ca eu solicit refecerea terasei, in mod nejustificat si a ca are o oferta de reparatie a hidroizolatiei la suma de 66 000 lei pentru o singura scara. In aceste conditii, in care suma este aberanta (de cel putin 3 ori mai mare decat suma unei lucrari de hidroizolatie) si jumatate din locatarii participanti la Adunare erau membrii Comitetului Executiv nu s-a votat efectuarea lucrarii.
In urma unui raspuns scris pe care Presedintele Comitetului mi l-a dat, in sfarsit dupa 2 ani, mi se solicita ajutorul in gasirea unei oferte convenabile. Am adus aceasta oferta care este de trei ori mai mica decat cea de 66 000 lei si care este mai mica decat valoarea fondului de reparatii pe anul 2015. Ca urmare, cand am intrebat ce hotarare s-a luat in urma analizei ofertei mi s-a raspuns in aceeasi maniera ca Asociatia nu face reparatii, ca nu mi-a plouat si in casa cand a plouat afara, ca eu am probleme in apartament pentru ca nu la-m zugravit de 6 ani si ca Asociatia face reparatii doar la alta scara. Cand am solicitat punerea la dispozitie a actelor pentru care am solicitare scrisa din februarie 2015 m-au trimis la Primarie, acolo unde i-am reclamat.
In plus, pe terasa scarii pe care locuiesc exista o antena de cablu/telefonie, care reprezinta sursa unui fond special, care in anul 2014 a fost utilizata, conform bunului plac al Comitetului la schimbarea usilor de la intrare si a interfonului. Montarea acestei antene a fost facuta fara sa fie ceruta aprobarea proprietarilor, incalcand Legea 230/2007.
In aceste conditii, in care constat ca atat Administratorul cat si Comitetul Executiv dau dovada de rea-credinta si incalcarea legii , ploaia prin tavanele locuintei si infiltratiile neproducandu-se daca Administratorul si Comitetul Executiv ar fi avut grija sa repare hidroizolatia, fiindca fisura de 12 cm nu putea fi produsa in 2013, va rog sa ma sfatuiti daca este corect sa dau in judecata Comitetul Executiv si Administratorul sau Asociatia de Proprietari. In situatia pe care mi-o recomandati, va rog sa ma indrumati cum sa procedez fiindca nu cunosc modalitatea, nefiind o persoana conflictuala ci doar o persoana care de 2 ani incearca sa rezolve pe cale amiabila aceasta problema si care a ajuns la disperare vazand cum starea locuintei si a bunurilor se deterioreaza. Va multumesc
Vreti sa spuneti ca presedintele si sotul administratorului au reparat ei doi terasa si au fost platiti de asociatie?
In conditiile in care cei doi nu au calificarea necesara ptr efectuarea unor astfel de lucrari nu se poate considera ca reparatia a fost executata legal. Cum au decontat manopera? Atat presedintele cat si cei din CEx pot fi acuzati de prejudicii aduse proprietarilor ptr executarea unor lucrari la partea comuna cu personal necalificat. Solicitati procesul verbal de receptie si garantie incheiat la finalizarea lucrarilor de reparare a terasei. Presedintele fiind unul din executanti nu poate reprezenta si asociatia ptr receptie. Este un conflict de interese. De asemenea trebuie cerute ofertele pe care trebuia sa le prezinte administratorul in vederea alegerii celei mai bune dpdv tehnico-economic. Si apoi hotararea CEX prin care s-a ales cea mai buna oferta, contractul incheiat de AP cu executantul, etc.
Avand in vedere procesul verbal intocmit de reprezentantii primariei prin care se confirma infiltratiile puteti actiona asociatia in instanta ptr " obligatia de a face".
1-Atentie sporita cu eventuale actiuni in instanta impotriva administratorului de imobil,
deoarece,daca intelegeti sa il actionati in instanta pe administratorul de imobil,ii veti oferi acestuia satisfactia sa beneficieze de hotarare judecatoreasca favorabila lui
2-Daca apreciati util si necesar efortul unei actiuni in instanta,este necesar sa formulati plangere impotriva asociatiei de proprietari care in conformitate cu dispozitiile in vigoare este responsabila pentru buna functionare parti comune constructii si instalatii din condominiu
Asociatia de proprietari,conform disp L nr 230/2007 este reprezentata prin reprezentant legal in persoana presedintelui de asociatie care detine autoritatea si competenta in temeiul disp L nr 230/2007
art 31
(1)Presedintele asociatiei de proprietari reprezinta asociatia in derularea contractelor si isi asuma obligatii in numele acesteia. El reprezinta asociatia de proprietari in relatiile cu tertii, inclusiv in actiunile initiate de asociatie impotriva unui proprietar care nu si-a indeplinit obligatiile fata de asociatie sau in procesele initiate de un proprietar care contesta o hotarare a adunarii generale a proprietarilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reparatia terasei oliviamoga oliviamoga Buna seara, Locuiesc la ultimul etaj al blocului si timp de atatia ani am avut probleme iarna cu peretii unei camere, deoarece aveam efectiv gheata pe ei, in ... (vezi toată discuția)
Cheltuielile cu reparatia acoperisului AnamariaPMT AnamariaPMT Buna seara! Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc de 4 etaje si de curand am achitat lucrarea pentru reparatia hidroizolatiei aferente apartamentului nostru ... (vezi toată discuția)
Hidroizolatie de plata! Adriantot Adriantot Un proprietar depune la asociatie o adresa catre presedinte in care arata ca are infiltratii de apa in apartament locuind la ultimul nivel. Anexeaza la acea ... (vezi toată discuția)