Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie Alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie Alimentara

Buna, sunt in concubinaj cu partenera mea, cu, care am 2 copii minori care poarta numele meu. Daca ne vom despartii vreodata trebuie sa platesc pensie alimentara, si daca da CAT ? Exista un procent sau un cuantum ca si suma ? Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns , sunt curios. Eu castig 2000 Ron, cat ar revenii ca si pensie alimentara pentru cei doi copii ? Pana ce varsta trebuie platita ?
In cazul unei despartiri si in eventualitatea ca mama solicita pensie alimentara, veti fi obligat la plata a 33% din salariul dvs pt cei 2 minori, pana la majoratul acestora. Daca acestia vor dori sa mearga la facultate, veti fi obligat (evident daca copiii, ajunsi majori solicita) la plata pensiei pana la finalizarea studiilor acestora.
Conform Codului Familiei, art. 94 alin. (1), se stabileste ca pensia de intretinere se plateste din „mijloacele” debitorului, adica veniturile din munca cu caracter periodic si continuu si alte sume care se platesc in temeiul raporturilor de munca, care au caracter de continuitate.

Pensia de intretinere stabilita prin hotarare judecatoreasca este datorata de catre parintele care nu creste copilul pe toata perioada cat copilul este minor, pana la 18 ani, dar si dupa aceasta varsta, daca copilul isi continua studiile in sistem de invatamant, dar numai pana la implinirea varstei de 26 de ani.