Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 58/1974
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 58/1974

Buna ziua, am cumparat in 1989 inainte de revolutie, 3/16 dintr-un imobil, restul imobilului fiind al unei terte familii. Aceasta familie a fugit in strainatate , partea ei fiind preluata de stat. In ani, am cumparat si partea nationalizata. Intrebarea pe care o am este legata de terenul ce apartine imobilului . Avand in vedere ca eu am cumparat 3/16 din imobilul respectiv inainte de revolutie , nu am automat si 3/16 din teren ? Mi s-a spus ca a existat o perioada in care nu se puteau vinde si terenurile dar am citit ca exista legea 10/2001 care mi-ar da draptul sa recuperez acea cota de teren . Cum ar trebui sa procedez . va multumesc
Conf. disp. art. 36 al. (3) din legea nr. 18/1991, "terenurile atribuite in folosinta pe durata existentei constructiilor dobanditorilor acestora, ca efect al preluarii terenurilor aferente constructiilor, in conditiile disp. art. 30 din L58/74 cu privire la sistematizarea teritoriului si localitatilor urbane si rurale, trec in proprietatea actualilor titulari ai dreptuui de folosinta a terenului, proprietari ai locuintelor".
Conf. disp. al. (6) din acelasi articol, atribuirea in proprietate a terenurilor respective se face prn ordin al prefectului, la propunerea primariilor, facuta pe baza verificarii situatiei juridice a terenurilor.
Incepeti prin a va adresa Primariei de care apartine imobilul, in vedere intocmirii referatului catre Prefect.
Multumesc pentru indrumare, daca as putea insista cu subiectul , v-as ruga sa imi spuneti pasii pe care ar trebui sa ii parcurg si daca considerati ca am nevoie de un ajutor specializat ( notar, avocat etc) sau este suficient sa depun la primaria Cluj o cerere ?
Nu va mai complicati,vindeti totul si cumparati in alta parte casa si terenul de sub ea.:tooth:
Trebuie sa incepeti de la Primarie, cu o cerere la care sa atasati copii dupa contractul de cumparare, extrasul CF de informare actual. Nu e ceva atat de complicat incat sa necesite un specialist. E nevoie doar de putin timp si rabdare, sa depuneti cererea si sa asteptati ca Primaria si institutia Prefectului sa-si faca treaba.
Diferenta de teren - pana la 16/16, daca nu o detineti inca o puteti obtine numai prin cumparare de la primarie.
Va multumesc foarte mult pentru indrumari . O zi buna sa aveti !