Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata cass si pensie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata cass si pensie

Lucrez la o sucursala a unei societati nationale. In vara, inainte de a pleca in concediu am fost la Casa Judeteana de Sanatate pentru a depune cererea pentru obtinerea cardului de sanatate. Am aflat ca societatea nu a mai platit cass-ul de aproape doi ani. Am aflat ca nici contributiile pentru pensie nu au mai fost platite, cam de acelasi timp. Pe fluturasul meu de salariu sunt oprite toate contributiile. Ce implica acest fapt? Nu vreau sa ma trezesc atunci cand ies la pensie si nici, Doamne fereste, sa am nevoie de o internare in spital sau o operatie ca nu am cotizatiile platite la zi. Ce pot face?
Daca firma nu a platit dar vi s-au retinut acele contributii, e treaba firmei cum raspunde fata de finante. Nu va afecteaza.
Multumesc! Dar cardul de sanatate nu pot sa-l ridic! Iar daca plec de la aceasta societate plata contributiilor o sa fie la zi?