Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura fara contract
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura fara contract

Firma noastra...presa... la alegerile locale din iunie fara sa incheie un contract cu PSD, doar pe intelegere verbala, a prestat servicii de publicitate in ziar PSD-ului.Insa cand delegatul nostru a trimis factura pentru serviciile prestate in valoare a de aproximativ 500 mil. acestia au refuzat sa o semneze.Banii nu au fost decontati cum era de asteptat dar factura a fost inregistrata in contabilitate si prin urmare si decontul de TVA s-a incarcat cu TVA colectata aferenta (80 mil). Putem actiona in instanta PSD-ul?Dar sa stornam factura? Mentionez ca situatia prezentata este reala.
bineinteles ca puteti sa stornati factura,mai bine zis puteti sa o anulati avand toate cele trei exemplare la dispozitie, cat despre banii pe care urmeaza sa ii incasati, ii treceti in "caietul de tepe".