avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... firma taxi
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

firma taxi

buna ziua , pot sa am un PFA si sa fac taximetrie cu masina mea personala ?ce acte mi ar trebui sa fiu in regula ?
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 12:37, 13 Septembrie 2011
Se poate, dar trebuie sa detineti autorizatia pentru executarea serviciului public de transport
persoane in regim de taxi eliberata de Primarie.
Atribuirea unei autorizatii taxi pentru realizarea serviciului de transport persoane in regim de taxi se face prin hotarare a consiliului local conform Norme metodologice pentru aplicarea Legii nr. 38/2003 privind transportul in regim de taxi si in regim de inchiriere.
Pentru autorizare pt auto se poate incheia un contract de comodat sau inchiriere.
Ultima modificare: Marți, 13 Septembrie 2011
George David, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sediu / domiciliu pentru autorizatie taxi username88 username88 Buna ziua, In cazul in care firma are sediul in judetul Prahova dar are si punct de lucru in judetul Bucuresti, pot sa desfasor activitatea de taxi in ... (vezi toată discuția)
Intreprindere idividuala sau pfa giovana giovana cum este legal sa practc taximetria pe intreprindere idividuala sau pfa? (vezi toată discuția)
Pfa-regim taxi carmentza8 carmentza8 Un P.F.A. cu activitate de taxi,a angajat cu data de 2 aug.2011 o persoana fizica ca sofer pe masina autorizata pt. taxi. Persoana respectiva are atestat si ... (vezi toată discuția)