Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... firma taxi
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

firma taxi

buna ziua , pot sa am un PFA si sa fac taximetrie cu masina mea personala ?ce acte mi ar trebui sa fiu in regula ?
Se poate, dar trebuie sa detineti autorizatia pentru executarea serviciului public de transport
persoane in regim de taxi eliberata de Primarie.
Atribuirea unei autorizatii taxi pentru realizarea serviciului de transport persoane in regim de taxi se face prin hotarare a consiliului local conform Norme metodologice pentru aplicarea Legii nr. 38/2003 privind transportul in regim de taxi si in regim de inchiriere.
Pentru autorizare pt auto se poate incheia un contract de comodat sau inchiriere.
George David, Contabil