avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - plata contributiei la CAS
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - plata contributiei la CAS

Bunica mea de 86 ani a primit o somatie si un titlu executoriu in data de 16.08.20011 pentru contributie, penalitati si dobanzi din anul 2005 neachitate si calculate pana in 2007. Acum eu nu inteleg, suntem in 2011, ce i-a oprit sa le trimita in 2011. Care este termenul de prescriptie ? Nu are alte venituri in afara de o pensie 353 lei si 95 lei ca sotie de veteran.
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 14:05, 13 Septembrie 2011
PopoviciAurelia a scris:

Bunica mea de 86 ani a primit o somatie si un titlu executoriu in data de 16.08.20011 pentru contributie, penalitati si dobanzi din anul 2005 neachitate si calculate pana in 2007. Acum eu nu inteleg, suntem in 2011, ce i-a oprit sa le trimita in 2011. Care este termenul de prescriptie ? Nu are alte venituri in afara de o pensie 353 lei si 95 lei ca sotie de veteran.


Din ceea ce ne spuneti, bunica dvs. nu ar trebui sa fie obligata la plata acestor contributii.

Presupunand ca ar fi, termenul de prescriptie, cf. art.257, legea nr.95/2006 actualizata, pct. (8), a platii contributiei de asigurari sociale de sanatate se stabileste in acelasi mod cu cel prevazut pentru obligatiile fiscale (termenul general de prescriptie este de 5 ani incepand cu data de 01. 01. a anului urmator).

Daca aveti somatia si titlul executoriu, in fata, puteti observa si dvs. daca dreptul CAS de a solicita creanta este/nu este prescris.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass platit de pfa petrescu alina petrescu alina prietenul meu este pfa-taxi impozitat la norma de venit. Nu a platit cass de mult timp.Prin OUG 58/2010 va fi obligat sa plateasca din urma? Daca da pentru ce ... (vezi toată discuția)
Cas pentru veniturile din cedarea folosintei bunurilor Botasca Botasca In decembrie 2013 mi s-a refuzat de ANAF sa mi se dea adeverinta de venit pt. alocatia monoparentala pt. ca as avea datorii la stat.Nelucrand din 2005 am ... (vezi toată discuția)
Suma accesorii de plata pentru cass dariad dariad Sotul meu a primit o decizie de plata sub forma de suma accesorii de plata pentru CASS constand din dobanzi si penalitati pentru perioada 01.01.1998 - ... (vezi toată discuția)