Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - plata contributiei la CAS
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - plata contributiei la CAS

Bunica mea de 86 ani a primit o somatie si un titlu executoriu in data de 16.08.20011 pentru contributie, penalitati si dobanzi din anul 2005 neachitate si calculate pana in 2007. Acum eu nu inteleg, suntem in 2011, ce i-a oprit sa le trimita in 2011. Care este termenul de prescriptie ? Nu are alte venituri in afara de o pensie 353 lei si 95 lei ca sotie de veteran.
PopoviciAurelia a scris:

Bunica mea de 86 ani a primit o somatie si un titlu executoriu in data de 16.08.20011 pentru contributie, penalitati si dobanzi din anul 2005 neachitate si calculate pana in 2007. Acum eu nu inteleg, suntem in 2011, ce i-a oprit sa le trimita in 2011. Care este termenul de prescriptie ? Nu are alte venituri in afara de o pensie 353 lei si 95 lei ca sotie de veteran.

Din ceea ce ne spuneti, bunica dvs. nu ar trebui sa fie obligata la plata acestor contributii.

Presupunand ca ar fi, termenul de prescriptie, cf. art.257, legea nr.95/2006 actualizata, pct. (8), a platii contributiei de asigurari sociale de sanatate se stabileste in acelasi mod cu cel prevazut pentru obligatiile fiscale (termenul general de prescriptie este de 5 ani incepand cu data de 01. 01. a anului urmator).

Daca aveti somatia si titlul executoriu, in fata, puteti observa si dvs. daca dreptul CAS de a solicita creanta este/nu este prescris.