Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am fost samaritean sau prost ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am fost samaritean sau prost ?

Nu stiu cum sa ma cataloghez -las pe seama voastra- in 95 fratele meu a cumparat de la bunica mea un apartament cu clauza uzufruct viager, dar nu a facut intabularea, in 98 el a decedat , noi -eu + parinti lui nam deschis succesiune, nam stiut de cele 6 luni obligatorii , noi ne intelesesem verbal ca o sami ramaina mie apartamaentul,inte timp bunicamea sa ne faca in ciuda ,,instraineaza,, doneaza , vinde, habar nam ce a facut si cum , la altcineva din afara familiei , apartamentul cu pricina,acu un an a decedat si ea si am vrut sa deschidem succesiune sa intru legal in drepturi dar surpriza - la taxe si impozite imi spune o doamna foarte iritata ca o deranjez ca nu fratemiu este proprietar ci o alta persoane si e secret doar prin instanta pot sa aflu.#-o . Acum habar nam care sunt urmatorii pasi. Deci am mare nevoie de un sfat care sunt primii pasi, logica spune k tre sa apelez la un avocat - corect ? sau trebuie sa scormonesc pe la institutiile statului.? HELP PL.
scuzati-ma daR " interesul poarta fesul " ,CUPARATOR - NOTAR -VANZATOR -... contrariu nu se putea face actul
Revin cu o intrebare mai ciudata- conform art 377/1960 notariatul de stat la care sa incheiat contractul vanzare-cumparare dinre bunicamea si fratele meu, si-a luat angajamentul ca autntifica acest inscris si se vor efectua lucrarile de publicitate imobiliara.La taxe si impozite nu reiese ca fratele meu a fost proprietar, iar de acolo o doamna [binevoitoare] mia zis ca arhivele si mai exact locul de depozitare a actelor arhivate a fost inundat in 1996 si nu mai am nici o sansa sa gasec ceva,iar daca bunicamea nu a fost dupa 1996 sa declare acea vanzare tot ea a ramas prorietara !