Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatii de proprietari

pentru a se monta centrala intr-un apartament este nevoie de acordul asociatiei, daca [proprietarul are deja separatie de gaze?
va multumesc
Da, asa trebuie, mai mult va trebuie si acordul vecinilor dvs - sus, jos, dreapta, stanga.
Insa problema dvs. este mult mai complexa, este o intreaga procedura ce s-a mai discutat pe forum. Oricum asociatia dvs. cunoaste aceste probleme si trebuie sa va informeze cum trebuie sa procedati, apoi dupa deconectarea fizica de la sistemul centralizat de incalzire, asociatia trebuie sa intocmeasca un proces-verbal de deconectare si sa va ”scoata” de la cheltuielile cu incalzirea, concomitent cu informarea furnizorului de energie termica (este prevedere contractuala).
pentru a-ti monta centrala nu ai nevoie de acceptul asociatiei, ai nevoie de acceptul asociatiei sa te debransezi de la sistemul de incalzire centralizat al blocului!