Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ingrijire copil

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati cu urmatoarea problema: o persoana a infiat un copil de la 6 zile(in prezent are 2 luni).Ea a renuntat la locul de munca full time pe care-l avea(asistenta medicala) pentru a avea grija de copil si pentru a primi indemnizatia de ingrijire.Concomitent cu activitatea de asistenta medicala ,ea preda cursuri la o scoala postliceala sanitara part-time(cu toate actele in regula).Intrebarea mea este : persoana in cauza are dreptul de a mai profesa part-time(la scoala post-liceala) si in acelasi timp sa primeasca indemnizatia de ingrijire a copilului ? Va rog sa-mi precizati articolul si aliniatul din codul muncii pentru aceasta problema.
Va multumesc!

PS: Discutia am lansat-o initial(gresit) pe alta sectiune a forumului si nu am primit raspuns.
Realizarea de venituri supuse impozitului pe venit pe perioada CCC duce la suspendarea platii acestei indemnizatii ...