avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1180 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj succesoral prin judecata - obligativitate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj succesoral prin judecata - obligativitate succseor prezentare documente

deoarece partile nu au ajuns la o intelegere amiabila, una din parti va initia procedura judiciara de dezbatere a succesiuni.
problema este ca unul din succesori detine toate documentele originale ce vor fi referite in solicitarea de chemare in judecata: certificat de deces, titlu de proprietate

In aceste conditii, se poate formula cererea de chemare in judecata cu referire generala la bunuri si deces, iar judecatorul sa ceara succesorului in cauza sa prezinte toate documentele in legatura cu mostenirea ?

Exista suspiciuni ca deja exista un antecontract pe o parte din bunuri, respectiv pe terenul agricol, iar acesta nefiind inregistrat decat la notariat, la primarie sau cadastru am verificat nu exista nimic, cum pot obtine obtine mai multe informatii ?

Daca voi avea surpriza sa constat ca pentru bunurile invocate sa constituie masa credala, parte din ele au fost instrainate prin contract de vanzare sau antecontract de vanzare cumparare, ce va indepla cu demersul in instanta referitor la partaj in situatia in care doresc sa atac acele documente ? Cum se procedeaza in aceasta situatie ?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 13:27, 3 Septembrie 2008
Partajul succesoral este actiunea prin care mostenitorii intra in posesia bunurilor mobile si imobile, daca pe cale amiabila nu s-a reusit impartirea acestora. Cel ce formuleaza actiunea de partaj suuccesoral va atasa si acele acte care sa o si sustina. Sa fie procesul pe rol si atunci sa va sustineti pretentiile in contradictor cu partea adversa!
problema este ca unul din succesori detine toate documentele originale ce vor fi referite in solicitarea de chemare in judecata: certificat de deces, titlu de proprietate

In aceste conditii, se poate formula cererea de chemare in judecata cu referire generala la bunuri si deces, iar judecatorul sa ceara succesorului in cauza sa prezinte toate documentele in legatura cu mostenirea ?
______________________________________________________________________________----

Pueti depune copii xerox nu originale.
Daca nu aveti nici xerox puteti depune cererea si se va rezolva ulterior problema cu depunerea inscrisurilor.
Cred ca o sa aveti nevoie de avocat.

Nu puteti ataca nimic in justitie pana nu stiti clar situatia juridica a bunurilor, respectiv daca s-a vandut sau nu.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj judiciar vylut vylut Buna ziua! Am calitate de parat intr-un dosar de partaj judiciar. Am depus intampinare in termenul legal. A doua zi dupa depunerea intampinarii, am primit ... (vezi toată discuția)
Pârât decedat angajat001 angajat001 buna ziua, revin cu o aceeasi tema, dar este vorba despre un subiect sau intrebari diferite, intr-un proces privind succesiunea unui teren, parat a fost tatal ... (vezi toată discuția)
Succesiune doramincu doramincu Buna ziua! Cum se procedeaza pentru deschiderea succesiunii dupa bunicul meu? Fac urmatoarele precizari: - bunicul a decedat in luna martie 2013; - bunicul ... (vezi toată discuția)