avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 913 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pârât decedat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pârât decedat

buna ziua,
revin cu o aceeasi tema, dar este vorba despre un subiect sau intrebari diferite, intr-un proces privind succesiunea unui teren, parat a fost tatal meu care a decedat in luna august, e vorba despre dezbaterea succesiunii terenului respectiv.
Suntem sunati de catre avocatul celeilalte parti si ne solicita pe langa certificatul de deces al tatalui si copiile actelor de identitate ale tuturor succesorilor. De ce sa-i dam acestui avocat actele? Pentru ce ii trebuie acestea, cumva pt ca sa stie pe cine vor mai da in judecata de acum inainte? Exista vreo obligatie a succesorilor din punct de vedere legal, privind acest proces ?
va multumesc anticipat
o zi buna,
Maria
Buna ziua,
Ii trebuiesc aceste date pentru a va chema in instanta in calitate de succesori ai tatalui dumneavoastra.
Puteti sa-i dati doar copie de pe certificatul de deces si adresele dumneavoastra. Oricum instanta va va pune in vedere sa depuneti si acte doveditoare ale calitatii de succesori (copii de pe certificat de nastere, de casatorie si C.i)
Aveti posibilitatea astfel sa va aparati dreptul si sa introduceti in masa partajabila ce a ramas de pe urma defunctului dumneavoastra tata si bunurile din cealalta succesiune.
Gabriel Klein Kiritescu
Ce se intampla daca nu prezentam aceste documente?
Daca le vom prezenta, cui ar trebui sa le prezentam: avocatului nostru, avocatului celeilalte parti sau sa le depunem personal? Exista si posibilitatea de a le trimite la Tribunalul unde se judeca cazul si prin posta? Care sunt consecintele neprezentarii?
Daca nu aveti incredere sa le dati avocatului dvs sau al reclamantului (desi nu aveti de ce sa va faceti probleme pt ca ii veti da copii xerox- ii sunt necesare pt a preciza actiunea sub aspectul pers cu care se judeca) atunci le puteti depune la instanta personal sau cu posta.

Daca veti fi introdusi in cauza in calitate de mostenitori, atunci veti fi citati si veti avea calitatea de parti in dosar, cu toate drepturile si obligatiile ce decurg din aceasta calitate. Veti prelua procesul din stadiul ramas la momentul decesului tatalui.
gerberga a scris:

Daca nu aveti incredere sa le dati avocatului dvs sau al reclamantului (desi nu aveti de ce sa va faceti probleme pt ca ii veti da copii xerox- ii sunt necesare pt a preciza actiunea sub aspectul pers cu care se judeca) atunci le puteti depune la instanta personal sau cu posta.

Daca veti fi introdusi in cauza in calitate de mostenitori, atunci veti fi citati si veti avea calitatea de parti in dosar, cu toate drepturile si obligatiile ce decurg din aceasta calitate. Veti prelua procesul din stadiul ramas la momentul decesului tatalui.



Buna ziua doamna,
spuneti, citez: "daca vom fi introdusi in clauza..." exista si posibilitatea sa nu se intample aceasta?

si mai am o intrebare daca sunteti amabila sa-mi spuneti: noi ca si succesori avem vreo obligatie din punct de vedere legal in privinta depunerii actelor care fac dovada calitatii de succesori? si care sunt repercursiunile neprezentarii documentelor respective?
multumesc anticipat
angajat001 a scris:

Ce se intampla daca nu prezentam aceste documente?
Daca le vom prezenta, cui ar trebui sa le prezentam: avocatului nostru, avocatului celeilalte parti sau sa le depunem personal? Exista si posibilitatea de a le trimite la Tribunalul unde se judeca cazul si prin posta? Care sunt consecintele neprezentarii?


Vorbiti cu avocatul dvs.
El trebuie sa va spuna ce si cum deoarece depinde si ce interes aveti in proces.
Dupa ce va spune sa ne intrebati si pe noi deooarece el stie ce si cum si doar apoi se poate discuta...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune..refuz predare cheie ynicolle ynicolle buna ziua...va deranjez si eu cu o intrebare...in urma decesului tatal are ca unic mostenitor un copil...acesta nu a pastrat legatura cu el intrucat parintii ... (vezi toată discuția)
Cum pot lua numele tatalui meu natural? adrianacorozel adrianacorozel as dori sa stiu ce acte imi trebuie sau unde ma pot interesa sa imi schimb numele,sunt trecuta pe numele tatalui vitreg,si vreau sa il schimb sa iau numele ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesorala. acte necesare si raportul de impartire. claudiu07 claudiu07 Buna seara. Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema. Pe foarte scurt… Nu am de ales si trebuie sa deschid procedura de succesiune, de pe ... (vezi toată discuția)