avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Donatie jumatate co-proprietate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Donatie jumatate co-proprietate

Se poate face donatie pe jumatate din apartament detinut de parintii mei, donatia vine din partea mamei.
Sunt unica mostenitoare.
Parintii mei detin in co-proprietate un apartament in parti egale in care si locuiesc.
Este posibil ca mama sa imi doneze partea ei din contract fara sa fie necesar acordul tatalui?
Donatia nu presupune si mutarea lor din apartament, ci doar inscrierea donatiei in acte.
Cum se procedeaza?
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 21:27, 14 Septembrie 2011
donatia e bine sa fie consemnata la notar, pentru a avea o forma ''autentica'' si legala...
Insa chiar si asa fiind unica mostenitoare, donatia poate fi revocata de orice persoana care manifesta un interes...
Avand in vedere ca proprietatea este codevalmasa, mama dvs are o cota parte ideala din apartament, donatia presupune si acordul tatalui dvs, doearece sotii administreaza si folosesc impreuna bunurile comune si dispun tot astfel de ele. Oricare dintre soti exercitand singur aceste drepturi este socotit ca are si consimtamantul celuilalt sot. Donatia se face obligatoriu in forma autentica, este ceruta aceasta forma ad validitatem. Donatia nu poate fi revocata de oricine sunt prevazute cazuri de revocare a donatiilor:
- survenineta de copil
- refuzul de alimente pt donator
- atentat la viata donatorului
- injurii,delicte si cruzimi
Insa nu inteleg de ce vreti sa faceti acest lucru. Dupa decesul ambilor parinti dvs sunteti unica mostenitoare.
Puteti face un act de donatie cu clauza de uzufruct pt ambii parinti. Este scutita de impozit pentru ca sunteti rude de grad 1.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Septembrie 2011
ContSters141818, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie fara partaj? mihai_tomaro mihai_tomaro Buna ziua, Tatal meu are o sora. Impreuna au un teren si o casa care a apartinut parintilor lor. Au doar succesiunea facuta, fara partaj. Daca ambii ... (vezi toată discuția)
Succesiune Delya Db Delya Db Sotul meu a fost infiat in urma cu mai multi ani cu toate drepturile de mostenire de o matusa si sotul ei de atunci. Dupa cativa ani parintii lui adoptivi au ... (vezi toată discuția)
Testament si donatie ? gigelas gigelas X, face [b]testament[/b] fiicei,pentru terenul ce-l detine si pentru cota parte din casa ce se afla pe teren.(exista si un fiu,care are drept la casa ... (vezi toată discuția)