Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... pot da unui necunoscut nr de cont? e in siguranta ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

pot da unui necunoscut nr de cont? e in siguranta contul apoi?

Vreau sa vand o masina unui necunoscut, din Germania, el m-a abordat ca vrea sa cumpere. Imi tot cere sa-i dau contul meu din banca, cred ca pentru siguranta, ca sa nu vina cu banii pe atata drum. Dar oare este sigur sa-i dau nr de cont, acele multe multe cifre? Eventual si numele. Nu va putea sa faca nici o tranzactie in numele meu apoi, sa mi-l goleasca, nu?
Puteti sa-i dati linistit nr. de cont. Tranzactii in cont se pot face doar de catre persoana care are semnatura in banca. Sau daca este atasat unui card doar de catre persoana care detine cardul si stie codul PIN.
Acum imi cere
- account holder name:
> account number:
> iban:
> swift code:
> bank/address:

I le dau?
Asta inseamna titularul contului, nr. de cont, codul swift pt tranzactii internationale. Daca nu i le dati nu aveti cum incasa banii. Dupa cum v-am mai spus nu are cum face operatiuni in contul dumneavoastra. Dar de ce nu intrebati la banca dumneavoastra aceste aspecte? Ei sunt in masura sa va dea cel mai pertinent raspuns.