Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... penalitati in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

penalitati in insolventa

Va rog sa-mi spuneti prin ce act s-au introdus penalitatile de intarziere pentru firmele in insolventa.
dar prevederile se aplica si firmelor care sunt deja in insolventa?. Nu prea inteleg acel "anterior sau ulterior datei deschiderii procedurii". Sau doar firmele care intra incepand cu 17 septembrie sunt fericitele castigatoare ale acestor dobanzi si penalitati?
Mie imi place chestia cu...platitul =D>
lylyna71, utilizator
Am facut trimitere la textul actului normativ in care este precizat expres"se datoreaza" si nicidecum "se platesc".
Expresia "se datoreaza "implica obligatia organului fiscal de a calcula si percepe,iar in cazul entitatii aflate in insolventa obligatia de a plati dobanzi si penalitati.
Precizarea se refera strict la modificarea adusa Codului de procedura fiscala.In ceea ce priveste opiniile specialistilor in insolventa si tehnica legislativa va recomand sa consultati
www.avocatnet.ro/content/art... .
ContSters145448, utilizator
Va multumesc. Intradevar, acolo am gasit raspunsul la problema mea. O zi buna.