Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

fostul meu sot nu a mai platit pensia alimentara din ianuarie 2011. intre timp, mai precis in luna iulie a plecat din romania la munca (fara contract) in spania. am vb cu el la telefon si nu a vrut sa spuna in ce localitate se afla, mi-a spus doar numele provinciei. ce trebuie sa fac si ce sanse am de a recupera pensia alimentara restanta. am nr masinii cu care a plecat, cunosc seria si nr c.i., cnp-ul lui.
Puteti sa ii faceti plangere penala si in acelasi timp puteti apela la un executor judecatoresc pentru recuperarea pensiei de intretinere.Trebuie sa investiti cu formula executorie sentinta prin care a fost obligat la plata pensiei de intretinere si cu aceasta mergeti la executor.
Si mentionati in plangerea penala si nr. de telefon, au fost cazuri in care a fost de ajuns un telefon de la autoritati.
Care nu prea au bani de telefoane, asa incat incercati sa ii convingeti sa il sune de la dv.