Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Solutie: Admite acţiunea .
Desface căsătoria încheiată, între părţi şi înregistrată în registrul
stării civile al Municipiului Craiova , judeţul Dolj la nr.
1796/26.10.2002 ,din culpa exclusivă a pârâtei .
Pârâta va relua numele avut anterior căsătoriei , acela de Iancu .
Încredinţează reclamantului spre creştere şi educare pe minora
Dorobanţu Alina Mihaela .
Obligă pârâta la plata sumei de 140 lei lunar pensie de întreţinere
în favoarea minorei , începând cu data introducerii acţiunii 19.04.2011
şi până la intervenirea unei cauze legale de modificare sau de stingere a
obligaţiei .
Ia act că nu s-au solicitat cheltuieli de judecată .
Cu apel.
intrebarea este urmatoarea
cand va treb sa incep sa platesc ac pens
cum pot plati daca eu nu realizez un venit lunar
ce pot pati daca nu pot plati

trebuie plătită la zi începând cu data de 19.04.2011, cu cât mai repede cu atât mai bine. o poate duce la executor și dacă aveți bunuri, executorul vi le poate executa. dacă nu plătiți pensia de întreținere în afară de executor poate formula plângere penală împotriva dv-stră pentru abandon de familie, este o infracțiune penală ce se pedepsește cu închisoarea. asta este în prezent practica instanțelor de judecată, ai sau nu venituri, datorezi o pensie de întreținere copilului minor raportat la salariul minim pe economie. după 1 octombrie odată cu intrarea în vigoare a noului cod civil, acesta spune că la stabilirea pensiei de întreținere se va ține seama de veniturile părinților și nu se vor mai stabili pensii de întreținere chiar dacă părinții nu au venituri. până atunci plătiți atât cât puteți orice sumă contează păstrați dovada.
Pai asa zice si legea de acum, ca se tine seama de veniturile debitorului bla-bla. Doar ca nu trebuie sa sufere copilul (care trebuie sa manance lunar) pentru ca parintele nu munceste.
Muncesti sau nu, trebuie sa hranesti copilul. Evident...
spuneti mi daca fac recurs si judecandu se dosarul dupa 1 oct 2011 putem avea custodia comuna a copilului
cand pot plati aceea pens alim daca nu am primit hotararea definitiva
cum si unde pot plati ac pensie alim
Recursul se judeca dupa legea veche, deci nu.
Pensia de intretinere o achitati cum vreti: in cont, prin mandat postal etc.