Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua !

VA ROG FRUMOS , INVATATI-MA SI PE MINE CUM SA FAC O CERERE , PENTRU TRIBUNAL IN VEDEREA DEZBATERII UNEI SUCCESIUNI.
TATA A DECEDAT IN URMA CU 6 LUNI. EU CU MAMA SUNTEM SINGURII MOSTENITORI , MAMA ARE 2 APARTAMENTE IMPREUNA CU TATA. AM SI EU DREPTUL LA UNUL , DAR RUDELE AU INFLUENTAT PE MAMA SA LE TREACA LOR UN APARTAMENT , FACANDUI PROMISIUNI.. ( DECI MAMA NU SA PREZENTAT LA NOTAR ) SI AM INTELES CA DEZBATEREA SUCCESIUNII SE FACE IN 6 LUNI , ALTFEL SE CONSIDERA CA CEDEZ IN FAVOAREA CELUILALT MOSTENITOR. VA ROG FRUMOS OFERITI-MI FORMULAREA CERERII , VREAU SA MA REPREZINT SINGUR IN INSTANTA , NU AM BANI PENTRU AVOCAT
Daca nu aveti venituri pentru a va putea angaja un aparator,solicitati instantei de judecata acordarea ajutorului public judiciar in materie civila,potrivit OUG 51/2008.Astfel exista posibilitatea sa fiti reprezentat de un avocat fara sa platiti dvs.
înainte de instanța de judecată trebuie urmată o procedură prealabilă în fața unui notar. prezentați-vă la notarul din localitatea unde a decedat tatăl dv-stră și spune-ți că doriți dezbaterea succesorală de pe urma tatălui. ei vă vor spune actele de care aveți nevoie și onorariul. dacă mama se prezintă încheiați dezbaterea succesorală acolo dacă nu vi se va da o încheiere notarială din care rezultă că dezbaterea succesorală nu s-a putu face. numai după ce obțineți acea încheiere vă puteți adresa instanței de judecată astfel cererea vă va fi respinsă ca prematur introdusă.
cererea trebuie să sune cam așa: subsemnatul....chem în judecată pe numita.... domiciliată în... pentru dezbatere succesorală de pe urma defunctului........, decedat la data de .......... în localitatea.......solicitând să constatați că din masa succesorală rămasă de pe urma defunctului ..........au rămas următoarele bunuri......... ( le enumerați cu adresa ptr imobile și titlu de proprietate), să constatați că moștenitori cu vocație succesorală am rămas eu ....( fiul nume prenume) și soția supraviețuitoare...... ( nume prenume) să constatați cotele ce ni se cuvin și să dispuneți ieșirea noastră din indiviziune. în motivele cererii povestiți câte ceva despre bunuri cine le deține, ce doriți dacă doriți în natură, pe scurt câteva cuvinte despre situația de fapt. obiectul cererii îl puteți evalua dv-stră la o sumă față de care veți fi obligat la plata unei taxe de timbru pe care o va fixa instanța. dacă nu aveți venituri puteți face o cerere de ajutor public judiciar, solicitând scutirea de la plata taxei de timbru .
Pentru a formula o cerere de incuviintare a partajului judiciar, este necesar sa cunosc fondul probllemei, in sesenta dv. ne-ati prezentat despre ce este vorba...insa o astfel de ''actune'' trebuie corelata cu fapte reale (povestirea pe larg a spetei), documente justificative (adica probe) si martori...
Sa inteleg ca a-ti dorit si o partajare la notar dar nu s-a putut datorita neprezentarii mamei??? Daca asa stau lucrurile, trebuie sa urmati procedura in instanta...
Sigur ca va puteti reprezenta si singur...nu este obligatoriu prezenta unui avocat...insa e bine sa consultati unul pentru a nu gresi ceva si a fi decazut din drepturi...
Cu stima...
P.S. va rugam sa nu mai postati cu majuscule :) Multumesc!
Va multumesc din suflet pentru amabilitate. Am cerut domnisoarei notar , sa-mi dea ceva scris , precum ca mama nu sa prezentat si mi-a explicat ca nu are cum , doar imi va face o incheiere , in cazul solicitarii de catre tribunal ,sau avocat......ce este de facut? Va rog mult....
Cu incheierea de la notar, pe care o anexati la cererea de chemare in judecata pentru pentru partajul succesoral, depuneti respectiva cerere la judecatoria unde a avut ultimul domiciliu defunctul.