Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis de conducere

sunt cetatean roman cu domiciliul in germania de cinci ani, acum doi ani am obtinut permis de conducere german dar care mi-a fost retras, sau anulat pentru ca am condus sub influienta alcolului :"> , vreau sa dau iar de permis dar in romania, intrebarea mea este: care sunt treptele de urmat...( cum pot muta iar domiciliul...pe pasaport scrie domiciliul in strainatate dar eu mai am si buletinul de identitate unde am locuit in romania " la parinti care mai locuiesc inca acolo" daca pot face mutatie ...vreau numai sa stiu cum pot obtine permis romanesc, va multumesc #-o #-o #-o #-o
multumesc mult
tarik a scris:

multumesc mult

Va doresc numai bine.
O intrebare:
in cat timp mi se va elibera permisul nou ?
si in timpul procedurii de schimbare a permisului am dreptul sa am permisul vechi la mine si sa am folosesc de el?
sau sunt obligat sa-l predau politiei?
tarik a scris:

O intrebare:
in cat timp mi se va elibera permisul nou ?
si in timpul procedurii de schimbare a permisului am dreptul sa am permisul vechi la mine si sa am folosesc de el?
sau sunt obligat sa-l predau politiei?

Cand mi-am preschimbat permisul de conducere (romanesc) mi s-a cerut o copie xerox al permisului. Originalul se preda, iar de circulat se circula cu copia certificata de politie.
Numai bine
multumesc mult ink o data.