avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis de conducere

sunt cetatean roman cu domiciliul in germania de cinci ani, acum doi ani am obtinut permis de conducere german dar care mi-a fost retras, sau anulat pentru ca am condus sub influienta alcolului :"> , vreau sa dau iar de permis dar in romania, intrebarea mea este: care sunt treptele de urmat...( cum pot muta iar domiciliul...pe pasaport scrie domiciliul in strainatate dar eu mai am si buletinul de identitate unde am locuit in romania " la parinti care mai locuiesc inca acolo" daca pot face mutatie ...vreau numai sa stiu cum pot obtine permis romanesc, va multumesc #-o #-o #-o #-o
Cel mai recent răspuns: tarik , utilizator 22:43, 30 Septembrie 2008
multumesc mult
tarik a scris:

multumesc mult


Va doresc numai bine.
O intrebare:
in cat timp mi se va elibera permisul nou ?
si in timpul procedurii de schimbare a permisului am dreptul sa am permisul vechi la mine si sa am folosesc de el?
sau sunt obligat sa-l predau politiei?
tarik a scris:

O intrebare:
in cat timp mi se va elibera permisul nou ?
si in timpul procedurii de schimbare a permisului am dreptul sa am permisul vechi la mine si sa am folosesc de el?
sau sunt obligat sa-l predau politiei?


Cand mi-am preschimbat permisul de conducere (romanesc) mi s-a cerut o copie xerox al permisului. Originalul se preda, iar de circulat se circula cu copia certificata de politie.
Numai bine
multumesc mult ink o data.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate un cetățean moldovean să facă, la poliție, o cerere de renunțare la permisul de conducere moldovenesc și să obțină un permis românesc? vicutza45 vicutza45 Bună ziua.. In cazul in care o persoana detine deja un permis de conducere moldovenesc,care nu este valabil mai mult de 6 luni pe teritoriul Germaniei(nici ... (vezi toată discuția)
Permisul de conducere Marek11 Marek11 Sunt rezident in Italia.Am obținut permisul de conducere în Italia, școală de șoferi examen. Mia fost suspendat pe o perioada de 3 ani. Vreau să revin in ... (vezi toată discuția)
Cazier aleksyk aleksyk daca am cazie mai am voie sa dau de permis (vezi toată discuția)