Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inchirierea unei masini
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inchirierea unei masini

buna ziua. am si eu o intrebare si anume: am o masina inchiriata de la o firma pe firma mea. daca in contractul de inchiriere nu este stipulat ca eu la randul meu nu am voie sa inchiriez acea masina unei alte firme, imi permite legea ca eu la randul meu sa o inchiriez mai departe?
multumesc!
Subinchirierea se face cu acordul proprietarului bunului. In mod normal trebuia stipulat in contract ca aveti dreptul sa l subinchiriati. Puteti sa intocmiti un act aditional la contractul de inchiriere cu aceasta clauza, asa veti fi scutit de neplaceri, pentru ca raspunderea fata de proprietar in caz de pieire totala sau partiala a bunului este a dvs, nu a celui caruia dvs ati subinchiriat bunul.Proprietarul bunului este un tert in raportul dintre dvs si subinchirietor.