Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor amenda intarziere declaratie privind sediile secundare
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

amenda intarziere declaratie privind sediile secundare

Am de inregistrat punctul de lucru cu formularul 060 "declaratie privind sediile secundare" cu mare intarziere (6 luni). Mentionez ca societatea nu mai are decat (1)un singur angajat/director executiv care este si actionar.
Am studiat ordonanta 47/2007 si am vazut ca pentru persoane juridice este de la 1.000ron la 5000ron dar mi s-a transmis ca este de 500ron.
Nu inteleg care este amenda care se plateste pentru nedepunere la termen?
Si cum se procedeaza/ Se plateste la casierie inainte si apoi pe baza chitantei se primeste Declaratia cu numar de inregistrare?

Se poate acorda jumatate din amenda pt plata in 48 h-trebuie mentionat in PV intocmit de inspector.
Pasii de urmat-mergeti la ANAF unde vii se intocmeste PV,suma indicata o veti achita la trezorerie,cu dovada platii mergeti la ANAF pt inregistrarea declaratiei-trebuie sa aveti stampila si imputernicire.
Va multumesc pentru raspuns!