Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu Medical in Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu Medical in Somaj

Buna seara.
Am fost internat in spital,astazi am fost externat am primit Concediu Medical pana pe data de 30-09-2011,am anuntat AJOFM din localitate prin fax despre situatia mea,am declarat seria si nr. C. M. ,numele medicului care a acordat C. M.,adresa la care locuiesc pe timpul C.M.
Doresc sa stiu cand este ultima zi cand trebuie sa duc C.M. in original la AJOFM.
Multumesc mult.
OUG 158/2005 spune:

Art. 36.
(1) Calculul şi plata indemnizaţiilor prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat în condiţiile legii, care constituie document justificativ pentru platã.
(2) Certificatul de concediu medical se prezintã plãtitorului pânã cel mai târziu la data de 5 a lunii urmãtoare celei pentru care a fost acordat concediul.
(3) Plata indemnizaţiilor se face lunar de cãtre:
b) instituţia care administreazã bugetul asigurãrilor pentru şomaj, pânã la data de 10 a lunii urmãtoare celei pentru care s-a acordat concediul medical;