Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... scoaterea copilului din tara si stabilirea intr-o alta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

scoaterea copilului din tara si stabilirea intr-o alta tara

buna ziua . am divortat de curand iar custodia copilului i s-a incredintat mamei. ulterior ea vrea sa se casatoreasca cu o persoana din SUA.
am divortat de comnun acord si ne intelegem f bine si la momentul actual , dar as vrea sa stiu daca poate sa o scoata pe fica mea din tara si sa se stabileasca cu ea in SUA fara acordul meu. iar daca poate face acest lucru , ce as putea face pt a-mi vedea copilul avand in vedere ca nu imi permit sa merg in SUA . va multumesc
Pe legislatia actuala nu-i trebuie, pe Codul civil nou ii trebuie si daca nu are progam stabilit.
nu am program de vizitare stabilit de instanta deoarece nu a fost nevoie. eu imi vad copilul de cate ori vreau, la orce ora. in momentul de fata chiar daca sotia mea are custodia fetieti , ea ramane la mine pt o perioada de 2 luni , deoarece fosta sotie pleaca in germania cu viitorul sot iar pe micuta a lasat-o la mine. instanta nu a hotarat decat desfacerea casatoriei si plata pensiei de intretinere. nu a stabilit nici un program de vizita. nu stiu daca am porocedat corect. ideea a fost ca noi ne intelegem bine si nu era nevoie de program. dar dupa ce s-a terminat mi-a spus ca vor sa se mute in SUA. am fost chiar cu fosta mea sotie sa dau o declaratie cum ca nu atac hotararea judecatoreasca.
Politia de Frontiera permite iesirea din tara a unui minor a carui mama are o decizie de incredintare definitiva si irevocabila. Ca exista sau nu un program de vizita stabilit de instanta asta n-are nici o importanta. Agentul de frontiera nu e abilitat sa interpreteze decizia tribunalului. El aplica regula: ai decizie definitiva si irevocabila, lasa sa treaca copilul. Nu ai, nu-l lasa. Punct.