Forum Discuţii juridice Executare silită contestatie la executare - anulare titlu executoriu
Discuție deschisă în Executare silită

contestatie la executare - anulare titlu executoriu

Am formulat o contestatie la executarea silita a unui contract de credit prin care am solicitat anularea tuturor actelor de executare, precum si a titlului executoriu, respectiv contractul de credit.
Printre altele, am mentionat depasirea cheltuielilor de executare, calcularea gresita a penalitatilor si a dobanzilor, precum si clauze contractuale abuzive. De asemenea, am precizat si ca semnatura mea nu se regaseste pe fiecare pagina a contractului de credit.
La primul termen de judecata, partea adversa nu s-a prezentat, depunand o cerere de amanare in vederea incercarii unei reconcilieri. A doua zi, am primit prin posta o invitatie la mediere avand ca obiect conflictul care constituie obiectul dosarului, mediere care va avea loc la sediul partii parate (banca).
Ce consecinte juridice are acceptarea sau refuzul meu de a participa la aceasta sedinta ?
Se pot folosi de acest lucru in instanta in favoarea lor ?
Daca merg la mediere am mai multe sanse sa se inceteze executarea silita decat in justitie ?
Daca datorati o suma de bani unei banci, fie ca se admine fie ca nu contestatia tot veti fi executata silit intr-un final pentru suma corecta. Medierea poate stinge conflictul, sau poate genera probe, depinde.