Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sentinta executorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sentinta executorie

am cistigat contestatia unei decizii de concediere. Tribunalul mi-a acordat drepturi salariale neacordate de fostul angajator.
Cum pot sa execut aceasta sentinta?
Trebuie legalizata in vreun fel?
La cine sa ma adresez ca sa-mi recuperez banii?
Exista vreun model de cerere ?
va rog sa-mi spuneti pasii pe care trebuie sa-i fac!
Multumesc tuturor acelor care imi vor raspunde!
1.investire
2adresati-va angajatorului
3daca nu executorului
spuneti-mi va rog cam cum trebuie sa compun aceasta cerere catre angajator.
Nu pot sa apelez la executor fara sa cer angajatorului sa-mi dea banii?
exista o taxa ce trebuie platita la executor? Poti sa o recuperezi?
da' de ce te-au dat afara?
hotararea trebuie investita cu formula executorie, platesti o taxa de timbru de 51.000 lei + timbru judiciar de 1500 + cerere le depui la judec de serviciu.
Dca angajatorul refuza sa execute hotararea te adresezi unui executor, il platesti si ulterior iti recuperezi banii tot de la angajator.
Daca angajatorul nu executa sentinta la simpla cerere adresata, in scris, la care anexezi copia legalizata a sentintei poti sa faci si o plangere penala impotriva acestuia, fiind vorba de drepturi salariale. [addsig]