Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general proces verbal de punere in functiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

proces verbal de punere in functiune

mai este necesar intocmirea procesului verbal de punere in finctiune a unui obiectiv de investitii pentru care s-a intocmit proces verbal de receptie la terminarea lucrarii?

PROCES-VERBAL DE RECEPŢIE (Cod 14-2-5)
PROCES-VERBAL DE RECEPŢIE PROVIZORIE (Cod 14-2-5/a)
PROCES-VERBAL DE PUNERE ÎN FUNCŢIUNE (Cod 14-2-5/b)
1. Serveşte ca:
- document de înregistrare în evidenţa operativă şi în contabilitate;
- document de consemnare a stadiului în care se află obiectivul de investiţii;
- document de apreciere a calităţii lucrărilor privind obiectivul de investiţii;
- document de aprobare a recepţiei (cod 14-2-5);
- document de constatare a îndeplinirii condiţiilor de recepţie provizorie a
obiectivului de investiţii (cod 14-2-5/a);
- document de aprobare a recepţiei provizorii a obiectivului de investiţii (cod 14-2-
5/a);
- document de punere în funcţiune a obiectivului de investiţii (cod 14-2-5/b).
2. Se întocmeşte în trei exemplare, la data punerii în funcţiune a mijlocului fix,
astfel:
- procesul-verbal de recepţie (cod 14-2-5) se întocmeşte pentru mijloacele fixe
indepedente care nu necesită montaj şi nici probe tehnologice (utilaje pentru
intervenţie, unelte, accesorii de producţie, mijloace de transport auto, animale etc.),
acestea considerându-se puse în funcţiune la data achiziţionării lor;
- procesul-verbal de recepţie provizorie (cod 14-2-5/a) se întocmeşte pentru
utilajele care necesită montaj, dar care nu necesită probe tehnologice, produse cu
ciclu lung de fabricaţie care depăşesc un exerciţiu bugetar, realizate pe faze de
fabricaţie, precum şi clădirile şi construcţiile speciale care nu deservesc procese
tehnologice, acestea considerându-se puse în funcţiune la data terminării montajului,
respectiv la data terminării construcţiei;
- procesul-verbal de punere în funcţiune (cod 14-2-5/b) se întocmeşte pentru
utilajele şi instalaţiile care necesită montaj şi probe tehnologice, precum şi clădirile şi
construcţiile speciale care deservesc procese tehnologice, acestea considerându-se
puse în funcţiune la terminarea probelor tehnologice.
Se întocmeşte de către secretarul comisiei numite pentru recepţionarea
obiectivului de investiţii, în prezenţa membrilor comisiei care este formată din:
preşedinte, specialişti-consultanţi, asistenţi la recepţie.
3. Circulă:
- la persoanele care fac parte din comisie (exemplarele 1, 2 şi 3);
- la compartimentul care efectuează operaţiunea de control financiar preventiv
(exemplarul 2);
- la compartimentul financiar-contabil pentru verificarea şi înregistrarea procesuluiverbal
de recepţie (exemplarele 2 şi 3).
4. Se arhivează:
La furnizor (antreprenor):
- la compartimentul financiar-contabil (exemplarele 2 şi 3).
La beneficiar:
- la compartimentul financiar-contabil (exemplarul 1).
30 MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA I, Nr. 870 bis/23.XII.2008
Produs electronic destinat exclusiv