Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Comisie de receptie calitativa si cantitativa si ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Comisie de receptie calitativa si cantitativa si Proces verbal de receptie mijloace fixe

Buna ziua

Va rog sa-mi spuneti care sunt atributiile unei comisii de receptie, intr-o institutie publica, si daca modelul de proces verbal de receptie prevazut in legislatie - (Cod 14-2-5) (care este adaptat pentru lucrari de investitii), poate fi adaptat (doar) pentru receptia mijloacelor fixe. La ce categorii de intrari in gestiune este necesar a se intocmi un proces verbal de receptie, si unde este suficienta intocmirea unui NIR. Multumesc!
Comisia de recepţie verifică cantitativ şi calitativ bunurile care intră în instituție.
Rezultatele verificărilor calităţii şi cantităţii bunurilor se consemnează în nota de recepţie/proces verbal de recepție..
Verificarea cantitativă se face prin cântărire, măsurare sau numărare.
Verificarea calitativă constă în determinarea proprietăţilor şi caracteristicilor bunurilor primite, pentru a stabili dacă sunt conforme cu cele prevăzute în contract.

Bunurile de natura stocurilor se introduc în gestiune, întocmindu-se nota de intrare-recepţie
Gestionarul înregistrează în fişele de magazie pentru fiecare reper mișcările, corespunzător operaţiilor efectuate, astfel încât zilnic să se poată cunoaşte stocul existent.

Potrivit ordinului 3512(pag 31-32), procesul-verbal de recepție- cod 14-2-5, este folosit pentru recepția mijloacelor fixe independente:

[ link extern ]

"procesul-verbal de recepție (cod 14-2-5) se întocmește pentru mijloacele fixe
independente care nu necesită montaj și nici probe tehnologice (...), acestea
considerându-se puse în funcțiune la data achiziționării lor;
Se întocmește de către secretarul comisiei numite pentru recepționarea obiectivului de
investiții, în prezența membrilor comisiei care este formată din: președinte, specialiști consultanți, asistenți la recepție

Pentru obiectivele de investiții care necesită montaj fără probe tehnologice se folosește procesul-verbal de recepție cod 14-2-5/a= proces-verbal de recepție provizorie

Pentru obiectivele de investiții care necesită montaj și probe tehnologice se folosește 14-2-5/b=proces-verbal de punere în funcțiune