Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj si alte drepturi asimilate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj si alte drepturi asimilate

Buna ziua,
Pot beneficia de somaj, in ce temai legal, in cazul in care dupa ce m-am intors din concediu crestere copil am plecat la o alta firma cu acordul partilor (art 55 cu b).
Iar contractul la actualul loc de munca este pe perioada determinata de 1 luna.
Va multumesc.
Nu puteti beneficia de indemnizatia de somaj, ar fi trebuit ca sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.

Puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca aveti CIM pe perioada determinata si acesta inceteaza de drept (art.56i din Codul muncii) la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat.