Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Leasing Neplatit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Leasing Neplatit

Buna ziua,

Am un leasing pentru un auto pe o perioada de 5 ani.
Problemele cu plata au inceput sa apara acum 10 luni de zile (fiind perioada de cand nu am mai putut achita obligatiile contractuale).
In curand (probabil) se va rezilia contractul de leasing si eram interesat de actiunile juridice care o sa le atraga acest fapt.
Precizez ca este un contract de leasing la care in momentul semnarii lui s-au semnat Bilete la Ordin pe valoarea ratelor insa, prin 2010 (cred) s-a schimbat formatul biletelor vechi (conform legii) iar eu nu am semnat altele (nu am putut sa ajung la ei).
Sunt in continuare valabile cele vechi ?
Sunt valabile cele noi dar nesemnate de mine ?
Ma mai intereseaza sa stiu urmatoarele:

- prescrierea datoriei are loc la 3 ani de la ultima plata efectuata de mine chiar daca la acel moment contractul nu era reziliat ?

- se poate cere poprire pe salariu ?
Si daca da, nu poate fi mai mare de 30 % din venit ? (sau am inteles gresit)
Se tine cont la aceasta poprire daca mai am alte rate si de valoarea acestora ?
Ex: la un salariu de 1000 ron se poate pune poprire 30 % daca din acel salariu se plateste o alta rata de 500 ron (dar nu ca poprire) ?
Dupa aceasta poprire pe salariu, banuiesc, ca, autovehiculul ramane la ei nu ?

- firma de leasing are ca procedura obligatorie vinzarea autovehiculului inainte sa faca demersurile necesare executarii mele silite ?
Precizez ca nu am nici un bun pe numele meu si ma interesa acest aspect din punctul de vedere al timpului necesar vanzarii autovehiculului in contextul in care mai am (teoretic) doar 2 ani si doua luni pana se prescrie datoria.

- daca autovehiculul se vinde dupa 2 ani cu 5000 eur iar datoria mea era de 7000 eur, cei 2000 eur ramasi (pe care ar trebui sa ii platesc eu) dupa trecerea celor 3 ani se prescriu fara pretentii de plata ?

- se poate ajunge la procese si pedeapsa cu inchisoarea ?

- Este adevarat ca firmele de leasing nu mai anunta clientii in CRB sau Biroul de Credit ?

Multumesc mult !

La pedeapsa cu inchisoarea, s-ar putea ajunge...mi se pare ceva in neregula cu acele bilete la ordin (BNR a interzis emiterea B.O. in format vechi)...dar cum nu cunosc toate datele problemei dvs. prefer sa nu raspund.
Discutii pe marginea biletului la ordin si a "incidentelor de plati":
www.avocatnet.ro/content/art...
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/art...
Informativ:
www.avocatnet.ro/content/tag...
In consecinta, nu aveti o situatie tocmai"roz"...daca cititi cu atentie si contractul de leasing pe care l-ati semnat.

Participante in sistemul Biroului de credit...pot fi societati bancare si non-bancare, respectiv, societăţi de credit de consum, de leasing şi de asigurări, care furnizeaza/prelucreaza informatii cu privire la produse de tip "credit" precum si informaţii despre fraudulenţi şi declaraţii cu inadvertenţe.
[ link extern ]

Aveti aici, cel putin 10 pagini de discutii care au ca tema principala "leasing neplatit":
www.avocatnet.ro/content/cau...
Banuiesc totusi ca nu se ajunge atat de des acolo nu ?
Sau care ar fi conditiile in care se ajunge la inchisoare ?

Nu am mai platit pentru ca am ramas fara loc de munca si in momentul de fata lucrez pe un salariu de 1200 ron insa rata este de 1000 ron ...

Biletele la ordin au fost vechi pentru ca asa era formatul lor in 2008 cand am semnat contractul de leasing.
Avand in vedere ca nu sunt semnate biletele noi, asta ar insemna un + pentru mine (sper sa nu ma insel).
Biletele la ordin se folosesc pentru executarea silita nu ? si in acest caz ce ar putea sa foloseasca ?

Neavand bunuri pe numele meu nu stiu in ce masura ar putea sa ma influenteze si o posibila executare silita ...

Intrebam totusi si de poprirea pe salariu pentru ca din cei 1200 ron circa 420 ron se duc pe o rata la o banca ... in conditiile acestea mai se poate cere poprire ?

Nu m-am aruncat la creditele astea cu capul inainte ... inainte de criza si de disponibilizari castigam 2900 ron :(

Mai mult de atat, am incercat sa predau leasingul la o persoana fizica insa mi-au spus ca nu mai accepta persoane fizice ci doar juridice :(

Multumesc inca o data !
Nu are nimeni nici o parere ?