Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Probleme de dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Probleme de dupa divort

Sunt divortata iar baietelul meu in varsta de 8 ani in timp ce se juca s-a lovit de un alt baietel, a cazut, iar in cadere si-a fisurat osul de la piciorul drept. Am fost la medic si acesta i-a pus piciorul in gips. Fostul meu sot cand a vazut asta m-a amenintat ca ma da in judecata si cere reincredintarea copilului pe motiv ca nu am grija de el.
Poate obtine reincredintarea ?
Inca un aspect, eu am insistat asupra baietelului ca trebuie sa se vada cu tatal lui, insa el refuza sa mearga impreuna cu acesta motivand ca viitoarea sotie a tatalui se poarta urat cu el. Pot cere in instanta ca tatal sa nu il mai duca in prezenta viitoarei lui soti ?
Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Stimata doamna , stati linistita , asemenea lucruri se pot intimpla orcui , puteati sa fiti si inpreuna si daca era sa se intimple tot se intimpla . E o aberatie ce sustine sotul dumneavoastra , sa presupunem ca ar fi asa , daca instanta i-ar incredinta dumnealui copilul pentru asemenea motiv si nustiu dupa cit timp copilul isi rupe celalant picior ce face vi-l da inapoi si uite asa defiecare data cind i se intimpla ceva copilului , merge dela unu la altu , e absurd . In cea ce priveste al doilea aspect , ce-l cu viitoarea dumnealui sotie , nu puteti cere in instanta asa ceva , copilul e ce-l care hotaraste daca vrea sa se intilneasca cu persoana respectiva s-au nu , tatal nu-l poate forta . Tatal trbuie sa fie foarte atent ,daca-l forteaza s-ar putea sa refuze sa se intilneasca si cu dumnealui si nu are nimeni ce sa-i faca .
pe primul aspect raspunsul este negativ
pe al 2-lea aspect, da, putei cere modificarea programului de vizitare, in sensul de a fi vizitat la domiciliul dvs, pe de o parte, pt ca nu vrea copilul, iar pe de alta parte, mediul imoral in care este dus copilul( concubinajul este imoral in tara asta)