Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Model de intampinare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Model de intampinare

Buna ziua! Ma puteti ajuta, va rog frumos, cu un model de intampinare pentru majorarea pensiei de intretinere?
Eu urmez un al doilea master la o facultate de stat....sunt sanse sa nu mai primesc pensia de intretinere?Am 24 de ani si stiu ca pensia se acorda pana la 26 de ani, daca iti continui studiile.
Aveti nevoie de intampinare sau de cerere de chemare in judecata?
Intampinarea reprezinta documentul depus de parat prin care se apara impotriva cererii de chemare in judecata formulata de reclamant.
Ati fost actionat in judecata sau vreti sa actionati in judecata?
Doresc sa chem in judecata. Cererea de chemare in judecata trebuie facuta de un avocat? Ce cuprinde aceasta cerere?
Va multumesc!
Cererea cuprinde toate motivele pentru care solicitati marirea. Adica spun ca eu il chem in judecata pe X ca sa imi dea pensie marita.
Apoi trec motive: ca s-au marit nevoile mele, venitul lui in functie de caz.

Cam greu cu masterul si pensia, caci masterul e un modul de studiu care este facut special ca atudentul sa lucreze in timp ce si studiaza.
Or pensia se acorda in caz de imposibilitate de a munci.
Se bat cap in cap...