Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma cu sediul in Romania, poate avea cont curent in ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma cu sediul in Romania, poate avea cont curent in alta tara?

Buna seara, o rugaminte,
o firma cu sediul in romania doreste sa isi deschida cont curent intr-o alta tara.
Este posibil, s-a lovit cineva de asta?

Multumesc, Corina
Da, o firma poate avea deschis cont bancar intr-o alta tara si deasemenea poate face operatiuni de incasari si plati.

Aveti aici mai multe informatii:

[ link extern ] /
Asa cum spune Gabrielle Monique, da. Mai bine la UE. Dar in orice tara si ca orice persoana fizica. Si prin internet, doar ce trebuie sa se identifice clar persoana fzica sau juridica (adica administratori) pentru ce sunt normele care previn spalarii banilor si impotriva narcotrafic si arme de foc, foarte restrinse ce au fost aceptate de mai multe tari. Conventia de la Viena contra traficului de stupefiante si substante psihotrope din 1988.Conventia europeana cu privire la controlul achizitionarii si detinerii armelor de foc; Conventia europeana cu privire la reprimarea terorismului.

Alvaro Liniers, Avocat