Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Rezervarea postului aferent functiei publice in ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Rezervarea postului aferent functiei publice in situatia CCC

BUNA ZIUA,
As dori si eu cateva opinii cu privire la situatia unei persoane aflate in CCC caruia i s-a desfiintat postul si i-a fost rezervat totusi un alt post in temeiul art. 96/3 din L188/1999. In cadrul aceleiasi institutii mai sunt si alte persoane carora li s-a desfiintat functia si sunt in perioada de preaviz. Cea din CCC se intoarce din concediu inainte de expirarea perioadei de preaviz a colegilor. In aceasta situatie managerii institutiei sunt de parere ca functia rezervata celei ce se intoarce din CCC ar trebui sa fie scoasa la concurs. Persoana pt care fusese rezervata poate participa la concurs dupa ce in prealabil i se da preaviz. #-o
Mie mi se pare ca se incalca flagrant dreptul persoanei aflate in CCC acela de a i se rezerva postul, dumneavoastra ce parere aveti. Cu multumiri anticipate, BT.
Nu se poate spune prea mult decat daca se analizeaza concredt cazul. Regula in sistemul public este ca toate posturile se ocupa prin concurs.
Regula trebuie sa fie legala...
Rog respectuos argumente legale, pe care sa ma sprijin. Va supun atentiei art. 94 si urmat. din L188/1999, actualizata. Mii de multumiri.
nickbrai, utilizator
va rog sa reveniti cu detalii concrete.Este vorba cumva de reorganizare a institutiei- Garda,Vama,Politie?Pentru fiecare institutie exista un regulament aprobat prin Ordin presedinte ANAF,respectiv minister.Exista totodata si un aviz ANFP pt. reorganizare...asa incat solutia nu poate fi conturata in lipsa unor mai multor detalii.
Multumesc pt sprijin. Nu este materializat dreptul ori protectia unor pers aflate in sit CCC, in astfel de ordine. Ma intereseaza sol corecta in raport cu preved L188. Multumesc.