Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cumparere teren socitate comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cumparere teren socitate comerciala

Am posibilitatea de a cumpara de la primarie terenul ce se afla sub magazinul meu?
Daca da , conform carei legi?
art.4 din Legea nr.213/1998, “domeniul privat al statului sau al unitatilor administrativ-teritoriale este alcatuit din bunuri aflate in proprietatea lor si acre nu fac parte din domeniul public. Asupra acestor bunuri statul sau unitatile administrativ-teritoriale au drept de proprietate privata".
Art.1845 C.civ., statul si unitatile administrativ-teritoriale, “in ceea ce priveste domeniul lor privat, sunt supuse la aceleasi prescriptii ca particularii si,ca si acestia, le pot opune”; art.6 teza a II-a din Legea nr.18/1991 dispune ca domeniul privat este supus dispozitiilor de drept comun, daca prin lege nu se prevede altfel; prin art.4 , partea finala, din Legea nr.213/1998 se arata expres ca asupra bunurilor din domeniul lor privat statul si uniatile administrativ-teritoriale au un drept de proprietate privata, pentru ca art. 5 alin.2 sa prevada ca regimul juridic al acestor bunuri este cel de drept comun daca legea nu dispune altfel; Conform art.123 alin.3 din Legea nr.215/2001 bunurile ce fac parte din domeniul privat al unitatilor administrativ-teritoriale sunt supuse dispozitiilor de drept comun, daca prin lege nu
se prevede altfel.

Daca este de domeniu public a primariei, nu poate s-o vinda. Art. 136 alin (4) Constitutiei:
4) Bunurile proprietate publică sunt inalienabile. În condiţiile legii organice, ele pot fi date în administrare regiilor autonome ori instituţiilor publice sau pot fi concesionate ori închiriate; de asemenea, ele pot fi date în folosinţă gratuită instituţiilor de utilitate publică.

Alvaro Liniers, Avocat