avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intoarcerea la munca dupa CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intoarcerea la munca dupa CIC

Buna ziua,

Am un copil de 8 luni si am optat pentru a sta acasa in concediu de crestere copil 1 an de zile. Pe data de 27 aprilie 2012 implineste 1 an.

Va rog frumos sa-mi spuneti cu ce data trebuie sa ma intorc la serviciu, pentru a beneficia de cei 500 lei de la stat ? Si pentru acestia, fac un alt dosar separat pe care il depun la oficiul pt protectia copilulu ?

Multumesc,
O zi buna!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:03, 24 Septembrie 2011
Legea spune ca pentru a beneficia de stimulentul de insertie trebuie sa reveniti la serviciu inainte de a implini copilul varsta de 1 an ... asa ca cererea de revenire o puteti depune cu cateva zile inainte de a implini copilul aceasta varsta, iar data revenirii trebuie sa fie anterioara acestei date .

Acte necesare stimulent:
- cerere (Anexa 1 la HG 52/31.01.2011)
- actul de identitate al solicitantului (copie şi original);
- certificatul de naştere al copilului pentru care se solicită dreptul (copie şi original);
- hotărârea judecătorească de încredinţare în vederea adopţiei sau de încredinţare a adopţiei, hotărârea judecătorească sau hotărârea comisiei pentru protecţia copilului pentru măsura plasamentului în regim de urgenţă (copie şi original);
- certificatele de naştere ale tuturor copiilor născuţi după data de 1 ianuarie 2006 (copie şi original);
- certificat căsătorie (copie şi original);
- adeverinţă tip eliberată de angajator, din care să rezulte că persoana îndreptăţită :
- a beneficiat de concediu de maternitate (pre şi postnatal), (să se precizeze perioada),
- a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei naşterii copilului (nu interesează cuantumul acestora);
- realizează venituri în prezent, cu precizarea datei (zi/luna/an) de reluare a activităţii;
- dosar cu şina din carton (coperţi întregi);
- pentru plata în cont bancar - extras de cont, deschis la banca
sursa : [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent reinsertie  La implinirea 1 an al copilului, mama nu vrea sa se intoarca la fostul loc de munca ci sa aiba o activitate independenta in consultanta. La fostul loc de munca ... (vezi toată discuția)
Demisie si intoarcere la munca din concediul pt cresterea copilului piticutza piticutza buna ziua, am o intrebare legata de stimulentul pe care il primeste mama cand se intoarce la munca mai devreme de 2 ani de comcediu pt cresterea ... (vezi toată discuția)
Cum se acorda stimulentul de insertie? eu1983 eu1983 Situatia este urmatoarea : sotia nu beneficiaza de concediu de crestere copil iar sotul nu doreste sa intre in CCC , sotul poate primi stimulent de insertie , ... (vezi toată discuția)