avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie si intoarcere la munca din concediul pt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie si intoarcere la munca din concediul pt cresterea copilului

buna ziua,

am o intrebare legata de stimulentul pe care il primeste mama cand se intoarce la munca mai devreme de 2 ani de comcediu pt cresterea copilului.
inainte de a pleca in concediu pt cresterea copilului aveam un loc de munca de care nu eram foarte multumita si de accea m-am hotarat sa stau acasa timp de 2 ani cu bebelusul meu. intre timp am gasit un loc de munca bun si m-am hotarat sa reincep serviciul dupa 1 an si 3 luni de concediu. mi-am depus demisia la vechiul loc de munca si m-am angajat, dar as vrea sa stiu daca pot beneficia de acest stimulet de 100 lei (asa am inteles ca este). puteti sa-mi oferiti mai multe detalii si daca pot primi, ce acte sunt necesare si unde vor fi depuse?.
multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Luminita Plesca , Consultant resurse umane 10:48, 16 Ianuarie 2009
Acte necesare depunere dosar pt Stimulent lunar pentru creşterea copilului până la 2 ani - 100 lei/lună
* cerere (ANEXA 1 la H.G. 1682/2008, publicată în M.Of. 872/23.12.2008);
* actul de identitate al solicitantului (copie şi original);
* certificatul de naştere al copilului pentru care se solicită dreptul (copie şi original); hotărârea judecătorească de încredinţare în vederea adopţiei sau de încredinţare a adopţiei, hotărârea judecătorească sau hotărârea comisiei pentru protecţia copilului pentru măsura plasamentului în regim de urgenţă (copie şi original);
* certificatele de naştere ale tuturor copiilor născuţi după data de 1 ianuarie 2006 (copie şi original);
* adeverinţa tip eliberată de angajator, din care să rezulte că persoana îndreptăţită :
o a beneficiat de concediu de maternitate (pre şi postnatal), (să se precizeze perioada),
o a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei naşterii copilului,
o realizează venituri în prezent, cu precizarea datei (zi/luna/an) de reluare a activitatii.
* dosar cu şina din carton (coperţi întregi);
* pentru plata în cont bancar – extras de cont pe numele solicitantului la o unitate bancară .

Cererea se depune la DGASPC de sector

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate tatal sa o inlocuiasca pe mama in cic? makepeace makepeace buna ziua.Ma numesc Liliana.Sunt in CIC de la 1febr.2009 si am o indemnizatie de 600lei. as vrea sa ma intorc la serviciu.poate sotul meu sa continue concediul ... (vezi toată discuția)
Intoarcerea la munca dupa cic ionam_2002 ionam_2002 Buna ziua, Am un copil de 8 luni si am optat pentru a sta acasa in concediu de crestere copil 1 an de zile. Pe data de 27 aprilie 2012 implineste 1 ... (vezi toată discuția)
Stimulent reinsertie  La implinirea 1 an al copilului, mama nu vrea sa se intoarca la fostul loc de munca ci sa aiba o activitate independenta in consultanta. La fostul loc de munca ... (vezi toată discuția)