Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedierea colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedierea colectiva

salut, firma la care lucrez se inchiriaza iar patroni noi ne preiau pe unii dintre noi, iar ceilalti intra in somaj, va rog sa imi spuneti ce drepturi avem, vom fi 20 zile in preaviz , cate ore pe zi va trebui sa lucram in aceasta perioada 4 sau 8? avem dreptul la un salariu compensator sau nu, care sunt articolele de lege care prevede acest lucru, eu am optat sa lucrez pt cei care ne preiau, cu ce articol din cm trebuie sa imi incheie contractul, trebuie sa imi dau demisia sau trebuie sa imi ihncheie contractul ca si celor care intra in somaj, va rog mult sa imi raspundeti urgent. In perioada preavizului daca lucrez 4 ore trebuie sa imi plateasca salariul intreg sau pe jumate|?
Daca nu sunteti in procedura de reorganizare judiciara sau faliment se aplica prevederile legii 67/2006 din care redau urmatoarele articole:
ART. 5
(1) Drepturile şi obligaţiile cedentului, care decurg din contractele individuale de muncă şi din contractul colectiv de muncă aplicabil, existente la data transferului, vor fi transferate integral cesionarului.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în cazul în care cedentul este subiectul procedurii de reorganizare judiciară sau faliment, potrivit legii.
ART. 6
(1) Anterior datei transferului, cedentul are obligaţia notificării cesionarului cu privire la toate drepturile şi obligaţiile care urmează a fi transferate acestuia.
(2) Nerespectarea obligaţiei de notificare prevăzute la alin. (1) nu va afecta transferul acestor drepturi sau obligaţii către cesionar şi nici drepturile salariaţilor.
ART. 7
Transferul întreprinderii, al unităţii sau al unor părţi ale acestora nu poate constitui motiv de concediere individuală sau colectivă a salariaţilor de către cedent ori de către cesionar.
ART. 8
În cazul în care transferul implică o modificare substanţială a condiţiilor de muncă în detrimentul salariatului, angajatorul este responsabil pentru încetarea contractului individual de muncă.

si codului muncii care nu mai face referire la existenta procedurii de reorganizare sau faliment:
Art. 173
(1) Salariatii beneficiaza de protectia drepturilor lor in cazul in care se produce un transfer al intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acesteia catre un alt angajator, potrivit legii.
(2) Drepturile si obligatiile cedentului, care decurg dintr-un contract sau raport de munca existent la data transferului, vor fi transferate integral cesionarului.
(3) Transferul intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acesteia nu poate constitui motiv de concediere individuala sau colectiva a salariatilor de catre cedent ori de catre cesionar.

In cazul concedierii este obligatoriu acordarea preavizului convenit in CIM sau CCM aplicabil. Se lucreaza normal in perioada preavizului.
Numai in conditiile existentei unor clauze inscrise in CCM aplicabil privind programul de 4 ore in perioada preavizului si acordarea unor salarii compensatorii puteti beneficia de aceste drepturi.
Nu se incheie un nou contract.
elenadragoi2008 a scris:

salut, firma la care lucrez se inchiriaza iar patroni noi ne preiau pe unii dintre noi, iar ceilalti intra in somaj, va rog sa imi spuneti ce drepturi avem, vom fi 20 zile in preaviz , cate ore pe zi va trebui sa lucram in aceasta perioada 4 sau 8? avem dreptul la un salariu compensator sau nu, care sunt articolele de lege care prevede acest lucru, eu am optat sa lucrez pt cei care ne preiau, cu ce articol din cm trebuie sa imi incheie contractul, trebuie sa imi dau demisia sau trebuie sa imi ihncheie contractul ca si celor care intra in somaj, va rog mult sa imi raspundeti urgent. In perioada preavizului daca lucrez 4 ore trebuie sa imi plateasca salariul intreg sau pe jumate|?

1. pentru a beneficia de somaj ar trebuie ca, c.i.m. sa inceteze din motive neimputable dvs ... in practica, cel mai uzitat articol este art.65 alin.1 C.mun.

2. in cazul preavizului acordat pentru concediere, timpul de munca este cel prevazut in c.i.m., daca prin c.c.m. aplicabl angajatorului , in R.I. al acestuia nu se prevede altfel.
De la 01.01.2011 nu mai avem CCMN , care continea o astfel de prevedere cu 4 ore/zi in perioada preavizului acordat pentru concediere.

3. In perioada preavizului se acorda salariul integral si nu injumatatit.

4. Ce se intampla cu c.i.m. va depinde de modul de preluare a dvs de catre angajatorul nou ... daca va exista o fuziune sau absorbtie intre cele doua societati atunc sunt ap;licabil eprevederile art.173 si urm. C.mun. si ale Legii nr.67/2006.
Daca nu va exista o astfel de operatiune , atunci cred ca se merge pe ideea incetarii siincheieri unui nou c.i.m. ... insa atentie , nu incetati c.i.m. vechi pana nu il semnati pe cel nou si aveti un exemplar si dvs.

va multumesc de raspunsuri, nu ne transfera ci ne pune sa ne dam demisia cand incheiem contractul nou, daca nu imi dau demisia ci mi ar inchide contractul cu art 65 CM am dreptul la vreun salariu compensator? ce lege prevede aces lucru?
elenadragoi2008, utilizator
Daca nu va dati demisia , atunci exista posibilitatea concedierii in baza art.65 C.mun. ... chiar daca Codul Muncii la art.67 prevede posibilitatea de a primi salarii compensatorii in cazul concedierii pentru motive care nu tin de persoana salariatului , acordarea acestora se face numai daca sunt prevazute in ccm aplicabil angajatorului, in R.I. al acestuia sau in c.i.m. incheiat cu acesta.